Netflix wycofuje program komediowy w Arabii Saudyjskiej

Netflix wycofuje program komediowy w Arabii Saudyjskiej

Netflix wycofał ze swojej oferty odcinek jednego z seriali komediowych, krytyczny wobec władz Arabii Saudyjskiej. Amerykański serwis streamingowy miał otrzymać informację od władz w Rijadzie, że emitowane w serialu treści naruszają miejscowe prawo.

Chodzi o program “Patriot Act”, w którym w głównej roli występuje amerykański komik Hasan Minhadż. W jednym z odcinków nawiązał on do ubiegłorocznego morderstwa znanego saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego. Dziennikarz został zabity w konsulacie w Stambule, a wpływowy saudyjski następca tronu Mohammed bin Salman jest oskarżany, że zlecił zabójstwo.
Amerykański komik mówił w programie, że morderstwo poważnie nadszarpnęło wizerunek księcia jako reformatora kraju. Ta i kilka innych wypowiedzi spowodowały, że władze Arabii Saudyjskiej zażądały od Netflixa usunięcia odcinka serialu, twierdząc, że takie treści naruszają saudyjskie prawo odnoszące się do walki z cyberprzestępczością.

Netflix poinformował, że szanuje artystyczną wolność wypowiedzi, ale jest zmuszony usunąć odcinek, by nie łamać lokalnego prawa. Kontrowersyjnego odcinka nie można już oglądać na terenie Arabii Saudyjskiej, choć jak twierdzą zachodnie media, mieszkańcy królestwa wciąż mogą obejrzeć odcinek w serwisie YouTube.

Decyzję Netflixa skrytykowała organizacja praw człowieka Human Rights Watch. Aktywiści uważają, że serwis ugiął się pod żądaniami władz, które nie szanują wolności swoich obywateli.
Arabia Saudyjska jest uważana za jedno z najbardziej zamkniętych i konserwatywnych religijnie krajów świata. Kraj ten znajduje się na końcu przygotowywanych co roku rankingów wolności słowa. Kobiety dopiero od kilku miesięcy mogą tam prowadzić samochody, a wielu aktywistów i obrońców praw człowieka siedzi w więzieniach. Dziennikarz Dżamal Chaszodżdżi, który został zamordowany 2 listopada ubiegłego roku, należał do najbardziej prominentnych krytyków władz w Rijadzie.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Wojciech Cegielski/RTR/BBC/kano

fot. Hasan Minhaj / Źródło: Screen/YouTube 


COMMENTS

WORDPRESS: 0