HomeŚwiat

Netanjahu oczekuje, że większość krajów UE uzna Jerozolimę za stolicę Izraela

Netanjahu oczekuje, że większość krajów UE uzna Jerozolimę za stolicę Izraela

Benjamin Netanjahu oczekuje uznania Jerozolimy za stolicę Izraela przez większość unijnych krajów. Szef izraelskiego rządu mówił o tym w Brukseli, przed spotkaniem z ministrami spraw zagranicznych 28 państw. Nawiązał do decyzji prezydenta USA z ubiegłego tygodnia o przeniesieniu amerykańskiej ambasady z Tel Awiwu do Jerozolimy i powiedział, że było to uznaniem rzeczywistej sytuacji. Zaapelował też do Palestyńczyków o uznanie państwa Izraela i jego stolicy w Jerozolimie. Przekonywał, że to przyczyniłoby się do pokoju na Bliskim Wschodzie.

 

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski powiedział, że nie zamierza pójść śladem Stanów Zjednoczonych i uznać teraz Jerozolimy za stolicę Izraela. Szef polskiej dyplomacji, pytany o tę kwestię, powiedział, że Polska w tej sprawie zdania nie zmieniła.

„Uważamy w dalszym ciągu, że ta kwestia powinna być rozstrzygnięta w bezpośrednich, bilateralnych rokowaniach między Izraelczykami i Palestyńczykami, w oparciu o prawo międzynarodowe, w oparciu o rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ” – powiedział Witold Waszczykowski. Szef polskiej dyplomacji dodał, że unijni ministrowie spraw zagranicznych pytali premiera Izraela czy jest gotowy do rozmów z Palestyńczykami. „On jest gotowy wrócić do negocjacji pokojowych ale pod warunkiem uznania Izraela i gwarancji bezpieczeństwa dla Izraela. Jak twierdził, do tej pory nie uzyskuje takich jednoznacznych stwierdzeń ze strony Palestyńczyków” – relacjonował minister Waszczykowski.

IAR/Beata Płomecka/Bruksela/zr

 

COMMENTS