Naukowcy zakończyli prace nad raportem dot. ograniczenia globalnego wzrostu temperatury

Naukowcy zakończyli prace nad raportem dot. ograniczenia globalnego wzrostu temperatury

Międzyrządowy Panel do spraw Zmian Klimatu IPCC przygotował raport o sposobach ograniczenia globalnego wzrostu temperatury do 1,5 stopnia Celsjusza do roku 2040. Dokument zostanie przedstawiony na grudniowej konferencji klimatycznej w Katowicach.

Raport Międzyrządowego Panelu został przygotowany przez naukowców na polecenie przedstawicieli państw, biorących udział w konferencji klimatycznej w Paryżu w 2015 roku. Wówczas założono ograniczenie globalnego ocieplenia do 2 stopni Celsjusza w porównaniu z epoką przedindustrialną. Naukowcy jednak wskazują na konieczność bardziej ambitnego rozwiązania – ograniczenia do roku 2040 wzrostu średniej temperatury do 1,5 stopnia Celsjusza. Obecnie jest ona wyższa o 1 stopień w porównaniu z epoką przedindustrialną.

Jak mówi Marcin Popkiewicz z portalu “Nauka o klimacie”, zaniechania działań na rzecz ograniczenia globalnego ocieplenia do 1.5 stopnia wywoła tragiczne skutki. “2 stopnie to jest już zagłada wszystkich raf koralowych na świecie, mordercze fale upałów, głód i migracje, przy których bledną te, z którymi mieliśmy do czynienia” – mówi Marcin Popkiewicz. W raporcie IPCC naukowcy prezentują sposoby redukcji globalnej temperatury. “Przede wszystkim do 2050 roku należy zrezygnować z paliw kopalnych” – podsumowuje Marcin Popkiewicz.
Naukowcy wskazują, że jeśli emisje gazów cieplarnianych nie zostaną gwałtownie zredukowane, to wzrost średniej temperatury globalnej przekroczy “bezpieczny” poziom 1,5 stopnia C już w 2040 roku.

Międzyrządowy Zespół do spraw Zmian Klimatu to agenda ONZ badająca zmiany klimatyczne, powstała w 1988 roku. Należy do niej 195 państw członkowskich, w tym Polska. Raport dotyczący globalnego ocieplenia zostanie przedstawiony na szczycie COP 24 w Katowicach. Szczyt klimatyczny rozpocznie się 3 a zakończy 14 grudnia.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/M.Szulborska/Siekaj

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0