HomeCiekawostki

Naukowcy z UJ stworzyli substancję, która hamuje rozwój koronawirusa

Naukowcy z UJ stworzyli substancję, która hamuje rozwój koronawirusa

Naukowcy z Uniwersytetu Jagiellońskiego stworzyli substancję hamującą rozwój koronawirusa. Pierwsze pozytywne testy wykazały, że może być to pierwszy krok do przygotowania leku.

Przygotowana przez specjalny zespół naukowców z Uniwersytetu Jagiellońskiego i Małopolskiego Centrum Biotechnologii, substancja to związek chemiczny o nazwie HTCC. Silnie hamuje zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2, ale i też jego nie mniej groźnym kuzynem MERS – mówi Polskiemu Radiu profesor Krzysztof Pyrć z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jak stwierdził, związek HTCC charaktetyzuje się bardzo prostym działaniem, ponieważ zapobiega zakażeniu komórki wirusem, poprzez hamowanie interakcji wirusa z jego receptorem komórkowym. Oznacza to, że nawet jeśli wirus znajdzie się w ludzkim organizmie, nie jest w stanie wywołać zakażenia.

HTCC jest opatentowana, była wcześniej testowana na zwierzętach, ale do stosowania u pacjentów nie jest jednak zatwierdzona. Przeprowadzone eksperymenty nie wykazały toksyczności środka. Teraz naukowcy szukają firm i instytutów, które wsparłby dalsze testy i badania.

HTCC stworzone zostały na bazie chitozanu – związku otrzymywanego z krewetek lub grzybów.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/ #Pawlica/d Pilecki/w kj

COMMENTS