2.9 C
Chicago
środa, 24 kwietnia, 2024

Naukowcy z Białegostoku opracowali aplikację POLCOVID-19 obrazującą skalę ryzyka zakażenia koronawirusem w Polsce

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku stworzyli aplikacją POLCOVID-19 z mapą obrazującą skalę ryzyka zakażenia koronawirusem w Polsce. Aplikacja jest bezpłatna i jest dostępna na stronie internetowej polcovid.pl. Jej twórcy chcieli, żeby pomogła Polakom w rozpoznawaniu objawów zakażenia koronawirusem i wskazała, jakie jest ryzyko zakażenia w najbliższej okolicy.

Doktor habilitowany Mirosław Kwaśniewski, kierownik Centrum Bioinformatyki i Analizy Danych Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku i lider projektu mówi, że użytkownik sam w czasie rejestracji wypełnia kwestionariusz dotyczący samopoczucia, objawów choroby, oraz innych czynników sprzyjających zakażeniu. „Aplikacja podpowiada, w której z czterech grup taka osoba znajduje się. W grupie wysokiego, podwyższonego, możliwego lub umiarkowanego ryzyka zakażenia się koronawirusem, czy ryzyka zachorowania na COVID-19” – wyjaśnia Mirosław Kwaśniewski. I dodaje, że na podstawie przekazanych danych POLCOVID-19 zaprezentuje rekomendacje dla danej osoby przygotowane na podstawie zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia, Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Mirosław Kwaśniewski wyjaśnia, że na podstawie danych aplikacja tworzy mapę obrazującą stan zdrowia osób w najbliższej okolicy. Można na niej zobaczyć, ile osób w danym mieście, czy powiecie wykazuje objawy zakażenia koronawirusem takie jak duszność, kaszel, czy gorączka. „Nie ma obaw, że sąsiad dowie się z aplikacji, że możemy mieć koronawirusa, że możemy być zakażeni. Po pierwsze dane są zagregowane. W związku z tym najmniejszy obszar widoczny na mapie to miasto lub powiat. Po drugie dane użytkowników są zanonimizowane” – mówi Mirosław Kwaśniewski.

wórcy aplikacją liczą na to, że będzie ona szczególnie przydatna, kiedy część osób po kwarantannie wróci do pracy. Anonimowe dane posłużą naukowcom z Białegostoku do dalszych analiz statystycznych i badań naukowych nad predyspozycjami do zachorowania na COVID-19 oraz nad przebiegiem choroby wśród Polaków. Naukowcy pracują nad mobilną wersją aplikacji.

IAR/ Informacyjna Agencja Radiowa/ #Ingram/ w sk

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520