HomeUSACalifornia

Naukowcy ostrzegają. Trzęsienie o magnitudzie 7,4 zagraża Kalifornii

Naukowcy ostrzegają. Trzęsienie o magnitudzie 7,4 zagraża Kalifornii

Uskok biegnący od San Diego Bay do Los Angeles może spowodować trzęsienie ziemi o sile 7,4 stopnia w skali Richtera – alarmują naukowcy w opublikowanym we wtorek badaniu.

Przyjrzano się w nim systemom Newport-Inglewood oraz Rose Canyon. Do tej pory traktowano je jako osobne uskoki, ale teraz okazuje się, że tworzą jeden, stanowiący duże zagrożenie dla kalifornijskiego wybrzeża oraz Tijuany.

Valerie Sahakian, która przewodziła badaniu na University of California San Diego, podkreśla, że nawet trzęsienie o umiarkowanej sile może mieć poważne konsekwencje dla tego rejonu.

– System znajduje się głównie na oceanie, ale nie w odległości większej niż cztery mile od wybrzeży San Diego, hrabstwa Orange i hrabstwa Los Angeles. Trzęsienia o magnitudzie 5 lub 6 także mogą mieć olbrzymi wpływ na te rejony, zaliczające się do najbardziej zaludnionych w Kalifornii – powiedziała.

Ostatnie trzęsienie wygenerowane przez ww. uskok miało miejsce w 1933 roku w Long Beach. Wstrząsy o magnitudzie 6,4 zabiły wtedy 115 osób.

(hm)

COMMENTS