HomePOLSKA

Nauka zdalna również w klasach 1-3 i przedszkolach? “To olbrzymi problem dla rodziców i gospodarki”

Nauka zdalna również w klasach 1-3 i przedszkolach? “To olbrzymi problem dla rodziców i gospodarki”

Nauka zdalna wróci do przedszkoli i do klas 1-3 szkół podstawowych? Rządowy doradca ds. epidemii prof. Andrzej Horban zapowiedział, że decyzja w sprawie zamknięcia szkół i przedszkoli być może zapaść w piątek.

Prof. Andrzej Horban w programie WP “Newsroom” mówił o drugim lockdownie oraz o ewentualnym, całkowitym zamknięciu szkół. Horban zapowiedział, że decyzja w tej sprawie “być może zapadnie w piątek”, ale według niego nie ma potrzeby całkowitego zamykania szkół.

 

“Całkowite zamknięcie szkół to olbrzymi problem”

 

– To jest olbrzymi problem dla społeczeństwa, ponieważ małe dzieci wymagają opieki w domu. Rodzice muszą się wycofać z pracy. Duża część gospodarki niezbędnej do funkcjonowania społeczeństwa jest obsługiwana przez ludzi, którzy mają małe dzieci w szkołach podstawowych i żłobkach – mówi Andrzej Horban.

 

Profesor podkreślił, że całkowite zamknięcie szkół spowodowałoby wiele komplikacji również w służbie zdrowia. – Większości lekarzy i pielęgniarek ma małe dzieci. Musieliby się wycofać z pracy. Bardzo trudno byłoby ich zastąpić. Zwłaszcza, że ten system już jest mocno nadwyrężony. Personel ochrony zdrowia też zaczyna chorować. W moim szpitalu, w którym od miesięcy wytrzymywaliśmy bez infekcji, zakażenia wśród personelu są dosyć częste – tłumaczył Horban.

 

Prof. Horban o drugim lockdownie: To ostateczność

 

Według Horbana wyniki pierwszych dużych obostrzeń, które zostały wprowadzone tydzień temu, powinniśmy poznać za tydzień. – Te pierwsze duże obostrzenia zostały wprowadzone tydzień temu. Ich wynik powinniśmy znać za tydzień. Bo to są te dwa tygodnie, kiedy powinniśmy zobaczyć pełen efekt działań – tłumaczył.

 

Zaznaczył również, że drugi lockdown wiązałby się m.in. z zamknięciem szkół oraz punktów usługowych. – To jest powtórka z rozrywki, czyli z wiosny. Jeżeli to zadziałało na wiosnę, to również powinno zadziałać na jesieni. To jest bardzo brutalne działanie. To jest ostateczność – stwierdził.

 

aip

COMMENTS