26.8 C
Chicago
czwartek, 13 czerwca, 2024

Nauczyciele strajkują. Trzeba będzie zamykać szkoły we Wrocławiu

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Wrocławskie szkoły i przedszkola ostrzegają rodziców, że od poniedziałku 17 grudnia do piątku 21 grudnia część z nich może być zamknięta. To dlatego, że nie będzie miał kto opiekować się uczniami i przedszkolakami, bo nauczyciele zamierzają strajkować. Będą działać tak samo, jak wcześniej policjanci.

Nauczyciele podobnie jak niedawno robili to policjanci, chcą masowo wybierać się na zwolnienia lekarskie. – Każdy ma prawo do tego, by wziąć L-4. Jeżeli takich zwolnień jest dużo i nie ma wystarczającej liczby nauczycieli i wychowawców do opieki, to dyrektor ma prawo zamknąć placówkę – rozkładają ręce w ratuszu.

 

Ryzyko ogólnopolskiego strajku nauczycieli

 

Informacja o planowanym proteście trafiła m.in. na skrzynki mejlowe rodziców dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 16 przy ul. Wietrznej. Rada rodziców pisze w swoim komunikacie, że istnieje „ryzyko ogłoszenia ogólnopolskiego strajku nauczycieli w okresie od 17 do 21 grudnia w formie masowych przejść nauczycieli na L-4”. „Konsekwencją przystąpienia nauczycieli z SP 16 do ogólnopolskiej, strajkowej inicjatywy może być brak możliwości organizacji zajęć szkolnych i opiekuńczych w w/w terminie na terenie naszej szkoły. Rada Rodziców prosi Rodziców o wzięcie pod uwagę istnienie ryzyka strajkowego”.

 

W przedszkolu Tęczowy Domek przy ul. Pułaskiego już pięć osób jest na zwolnieniu lekarskim. – Czy ma to związek z protestem, tego nie wiem. Nasza kadra liczy w sumie 30 osób i na razie nie planujemy zamknięcia przedszkola, ale wszystko zapewne rozstrzygnie się dopiero w poniedziałek – mówi Renata Bytnar, dyrektor przedszkola. Wczoraj wieczorem również rodzice dzieci z przedszkola przy ul. Wałbrzyskiej dowiedzieli się, że „w związku z planowanymi licznymi zwolnieniami lekarskimi przedszkole będzie zamknięte w całym przyszłym tygodniu”. – Trójki klasowe zostały wezwane na spotkanie z panią dyrektor. Rodziców poinformowano wtedy, że przedszkole będzie zamknięte od 17 do 21 grudnia ze względu na dużą liczbę zwolnień lekarskich, a co za tym idzie niewystarczającą liczbę wychowawców, którzy mogliby się zająć dziećmi.

 

Wydaje mi się, że nie można ot tak zamknąć publicznej placówki edukacyjnej. Nawet w sytuacjach trudnych warunków pogodowych, taką decyzję raczej podejmują władze miasta – mówi Wojciech Pinoczek, ojciec 5-letniej Hani. – Skądinąd wiem, że podoba sytuacja ma miejsce w innych przedszkolach – dodaje Pinoczek. – Nikt nie zapewnił nam miejsca, gdzie nasze dzieci mogłyby przebywać w tym czasie. Pod koniec roku wiadomo, że wiele osób wyjeżdża i wtedy wychowawcy zbierają deklaracje od rodziców, które dzieci będą potrzebować opieki. Ale w tej sytuacji tak nie było, a nie wszyscy mogą z dnia na dzień wziąć tydzień urlopu – denerwuje się.

 

Każdy ma prawo do L4

 

– To jest ogólnopolska akcja i nie jesteśmy w stanie znaleźć innego miejsca dla dzieci uczęszczających do przedszkoli, w których nauczyciele biorą udział w proteście – mówi Maja Wysocka z Urzędu Miejskiego we Wrocławiu. – Każdy ma prawo do tego, by wziąć L-4. Jeżeli takich zwolnień jest dużo i nie ma wystarczającej liczby nauczycieli i wychowawców do opieki, to dyrektor ma prawo zamknąć placówkę. Za pracę placówki odpowiada w stu procentach jej dyrektor, a nie miasto. Protest to oddolna inicjatywa nauczycieli. Nie koordynuje jej żaden związek zawodowy. Podobnie było wcześniej podczas protestu policjantów – skrzykiwali się na Facebooku i z dnia na dzień na zwolnieniach lekarskich wylądowała nawet połowa z nich.

 

– Związek Nauczycielstwa Polskiego nie organizuje w tej chwili żadnego protestu. Przeprowadzamy jedynie ankietę wśród nauczycieli i pytamy o preferowane formy strajku – mówi Mirosława Chudobska ze Związku Nauczycielstwa Polskiego. – Jeżeli nauczyciele biorą zwolnienia, to znaczy, że dbają o swoje zdrowie. Być może jest to oddolna akcja, ktoś porozsyłał esemesy i tak się zaczęło – tłumaczy.

 

 

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520