HomePILNE

Nauczyciele od września mogą nie wrócić do pracy

Nauczyciele od września mogą nie wrócić do pracy

Porozumienia rządu z przedstawicielami nauczycieli nie ma. Obie strony zgodziły się, by rozmowy były kontynuowane po wyborach parlamentarnych.

Po 4-godzinnym posiedzeniu Zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty w Centrum Partnerstwa Społecznego “Dialog”, szef resortu edukacji Dariusz Piontkowski powiedział, że rozmowy dotyczyły głównie systemu wynagradzania nauczycieli.
Jak dodał wypracowanie porozumienia z nauczycielami wymaga dużo czasu, dlatego powinno to być w kompetencjach przyszłego rządu. “Uznaliśmy, że rozwiązania szczegółowe muszą być przyjęte w kolejnej kadencji parlamentu, przez kolejny rząd. Bo również awans nauczycieli czy ocena ich pracy to elementy pragmatyki zawodowej, które wymagają bardzo szczegółowych rozwiązań rozmów” – tłumaczył Piontkowski.
Minister dodał, że rząd jest na końcowym etapie podpisywania rozporządzeń decydujących między innymi o minimalnym wynagrodzeniu nauczycieli. “Dzięki nowym zapisom prawnym samorządy otrzymają środki na podwyżki dla nauczycieli od 1 września” – powiedział szef resortu edukacji.
Dariusz Piontkowski uważa, że warto już teraz powołać grupę roboczą, która zajmie się odbiurokratyzowaniem polskiej szkoły. Jak mówił, obecny rząd zmniejszył liczbę dokumentów potrzebnych do uzyskania awansu zawodowego przez nauczycieli.
Przewodniczący Forum Związków Zawodowych Sławomir Wittkowicz powiedział, że dzisiejsze rozmowy nie przyniosły żadnych konkretnych ustaleń. Jego zdaniem, wiąże się to z bliskim terminem wyborów parlamentarnych. “Nie dostaliśmy sensownych rozwiązań, raczej trudno było podejmować jakiekolwiek dyskusje w sytuacji kiedy za około półtora miesiąca mamy wybory i nie wiadomo jaki układ polityczny będzie dalej te rozmowy prowadził” – wskazywał Wittkowicz.
Sławomir Wittkowicz dodał, że po wyborach nauczyciele będą czekać na propozycje rządu.
W czerwcu Sejm znowelizował Kartę Nauczyciela. Dzięki temu nauczyciele mogą liczyć na podwyżki. Ich średnie wynagrodzenie ma się zwiększyć o 9,6 proc. Podwyżka ma zostać wypłacona do 30 września z wyrównaniem od 1 września. Wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela stażysty ma wynieść 2782 zł brutto (oznacza to wzrost o 244 zł brutto), nauczyciela kontraktowego – 2862 zł brutto (wzrost o 251 zł brutto), nauczyciela mianowanego – 3250 zł brutto (wzrost o 285 zł brutto), nauczyciela dyplomowanego – 3817 zł brutto (wzrost o 334 zł brutto).
Minister edukacji Dariusz Piontkowski jeszcze przed wznowieniem negocjacji zaproponował, że podwyżki dla nauczycieli będą wprowadzone na stałe, a nie tylko od września do grudnia 2019. Zapewnił, że rząd znalazł dodatkowy miliard złotych na wzrost wynagrodzeń.
8 kwietnia rozpoczął się strajk nauczycieli zorganizowany między innymi przez ZNP. Nauczyciele nie prowadzili zajęć w szkole do 27 kwietnia. Strajk został zawieszony do września.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/M.Szulborska/jf/kj

COMMENTS