HomePOLSKA

Nauczyciele mają dostać podwyżkę od 1 września. Ile zarobią? Sprawdź nowe stawki

Nauczyciele mają dostać podwyżkę od 1 września. Ile zarobią? Sprawdź nowe stawki

– Od 1 września wynagrodzenia zasadnicze nauczycieli wzrosną o 6 proc. – zapowiada MEN. Najwięcej mają zyskać ci pedagodzy, którzy zarabiają najmniej. Ile zarobią nauczyciele po podwyżkach?

 

Jak informuje MEN, w związku ze wzrostem od 1 września 2020 r. o 6 proc. kwoty bazowej dla nauczycieli, wzrośnie również wynagrodzenie średnie, którego jednym z elementów jest wynagrodzenie zasadnicze. Po podwyżce kwota bazowa wyniesie 3 537,80 zł. W ślad za wzrostem kwoty bazowej, w projekcie rozporządzenia proponuje się zwiększenie wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli również o 6 proc.

 

Wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli z tytułem zawodowym magistra z przygotowaniem pedagogicznym (stanowią oni ok. 96 proc. wszystkich nauczycieli), od 1 września 2020 r. wyniesie:

 

 

  • dla nauczyciela stażysty – 2 949 zł

 

  • dla nauczyciela kontraktowego – 3 034 zł

 

  • dla nauczyciela mianowanego – 3 445 zł

 

  • dla nauczyciela dyplomowanego – 4 046 zł

 

 

[polecane]20578368[polecane] Projekt rozporządzenia zakłada, że w przypadku stażystów z tytułem magistra, ale bez przygotowania pedagogicznego bądź też z tytułem licencjata (inżyniera) z przygotowaniem pedagogicznym wynagrodzenie zasadnicze wzrośnie o ponad 6 proc.

 

To samo ma dotyczyć nauczycieli stażystów, kontraktowych i mianowanych z tytułem zawodowym licencjata bez przygotowania pedagogicznego, dyplomem ukończenia kolegium nauczycielskiego lub nauczycielskiego kolegium języków obcych oraz z pozostałym wykształceniem. Od 1 stycznia 2020 wynagrodzenie zasadnicze nauczycieli z tytułem zawodowym magistra z przygotowaniem pedagogicznym wynosi:

 

 

  • dla nauczyciela stażysty – 2 782 zł

 

  • dla nauczyciela kontraktowego – 2 862 zł

 

  • dla nauczyciela mianowanego – 3 250 zł

 

  • dla nauczyciela dyplomowanego – 3 817 zł

 

 

Podwyżka ma obowiązywać od 1 września br., ale nauczyciele powinni otrzymać spłatę do 30 września br. Projekt rozporządzenia został skierowany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych.

 

aip

COMMENTS