HomeŚwiat

NATO uczciło 40. rocznicę powstania “Solidarności”

NATO uczciło 40. rocznicę powstania “Solidarności”

NATO uczciło 40. rocznicę powstania “Solidarności”. Przed kwaterą główną Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli uroczyście odsłonięto kilkumetrowy pomnik przedstawiający czerwony napis “Solidarność”.
W uroczystości uczestniczył zastępca sekretarza generalnego NATO Mircea Geoana, który podkreślił, że znana na całym świecie “Solidarność” na zawsze będzie kojarzona z walką o wolność w Polsce w latach 80.
“To była walka o lepsze życie po dekadach dyktatury i sowieckiej dominacji” – powiedział zastępca szefa Sojuszu. Dodał, że “Solidarność” zjednoczyła Polaków w trudnych czasach, zwłaszcza po wprowadzeniu stanu wojennego. “Solidarność zainspirowała Polskę, a Polska zainspirowała świat” – mówił Mircea Geoana. Zastępca sekretarza generalnego NATO przypomniał, że “Solidarność” rozpoczęła przemiany w byłym bloku sowieckim i doprowadziła do upadku żelaznej kurtyny.
Mircea Geoana z uznaniem mówił też o zmianach, jakie zaszły w Polsce w ostatnich kilkudziesięciu latach. Podkreślił, że jako kraj członkowski NATO Polska jest silnym sojusznikiem, który bierze udział w operacjach i misjach Sojuszu na całym świecie na lądzie, morzu i w powietrzu od Bałkanów Zachodnich po Afganistan oraz Irak i że spieszy z pomocą humanitarną tam, gdzie jest ona potrzebna. Swoje przemówienie wiceszef NATO zakończył prośbą o przekazanie “odważnym Polakom słów podziwu, wsparcia i lojalności”.
Pomnik przedstawiający czerwony napis “Solidarność” to jeden z nielicznych dużych eksponatów przed kwaterą główną. Kilka lat temu postawiono tam dwa betonowe bloki muru berlińskiego oraz pomnik poświęcony atakom z 11 września z fragmentem jednej ze zniszczonych wież Światowego Centrum Handlu.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/Beata Płomecka/Bruksela/i mg/w Wj

COMMENTS