HomeŚwiat

NATO odpowiednio zareaguje na rozmieszczenie rosyjskich rakiet w Europie

NATO odpowiednio zareaguje na rozmieszczenie rosyjskich rakiet w Europie

Sekretarz Generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg zapowiedział, że NATO odpowiednio zareaguje na rozmieszczenie przez Rosjan w Europie rakiet SSC-8. Stoltenberg w rozmowie z niemiecką agencją prasową DPA podkreślił, że rozmieszczając tego typu rakiety Rosja łamie traktat INF – czyli układ o likwidacji pocisków rakietowych pośredniego zasięgu.

Jens Stoltenberg powiedział, że NATO zamierza odpowiednio mocno zareagować na rosyjskie rakiety. “Jeśli chodzi o rosyjskie rakiety SSC-8, to będziemy pracować nad obroną powietrzną i obroną przeciwrakietową, bronią konwencjonalną, zwiększymy naszą gotowość do walki i wydłużymy czas ostrzegania” – powiedział Stoltenberg agencji DPA. Sekretarz Generalny dodał, że obecnie NATO nie zamierza rozmieszczać nowych rakiet nuklearnych w Europie. “Ministrowie obrony krajów natowskich uzgodnili już ogólny plan działań” – zapewnił Stoltenberg.

Niemieckie media twierdzą, że stacjonujące w obwodzie kaliningradzkim rosyjskie rakiety mogą w kilka minut dotrzeć do wielu miast w Unii Europejskiej. Niemcy po tym, gdy traktat INF praktycznie przestał obowiązywać, obawiają się ponownego wyścigu zbrojeń.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)Waldemar Maszewski, Berlin/mcm/mt

COMMENTS