HomeCiekawostki

Nastolatki korzystają ze smartfonów średnio 4 godziny i 12 minut dziennie

Nastolatki korzystają ze smartfonów średnio 4 godziny i 12 minut dziennie

Każdego dnia nastolatki korzystają ze smartfonów średnio przez 4 godziny i 12 minut. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Państwowy Instytut Badawczy NASK.
W porównaniu do ostatnich badań, to wzrost o 32 minuty. Rośnie też liczba tych “najintensywniejszych” użytkowników – co piąty nastolatek ma smartfon w ręku przez ponad sześć godzin dziennie. Co dziesiąty – przez ponad osiem godzin.
Z danych instytutu NASK wynika, że 95 procent nastolatków najczęściej korzysta ze smartfonów w domu. Według jednego z autorów badań, Rafała Lange, to ważny sygnał dla rodziców.
Instytut NASK badał też możliwe uzależnienie nastolatków od smartfonów. Na pytanie: “czy myślą, że czasami powinni rzadziej z niego korzystać”, twierdząco odpowiedziało 56 procent młodych ludzi.
Innym zjawiskiem, które uwidoczniło badanie, jest nękanie bądź dokuczanie w sieci. 49 procent respondentów potwierdziło, że spotkało się w sieci z wyzywaniem, ośmieszaniem, straszeniem lub poniżaniem.
Według ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego, to do dorosłych należy przeciwdziałanie tym zagrożeniom, Jak powiedział minister, trzeba kłaść nacisk na takie elementy jak edukacja, budowanie świadomości zagrożeń, wskazywanie na narzędzia, których należy używać, ale też budowanie postaw obywatelskich.
Raport nie mówi wyłącznie o negatywnych stronach przywiązania nastolatków do smartfonów. Według Anny Rywczyńskiej z instytutu NASK, tego typu urządzenia mogą być również wykorzystywane do tworzenia ciekawszych lekcji przez nauczycieli. “Na przykład wykorzystywanie mobilnych, zdalnych ankiet. Na lekcji wychowawczej nauczyciel może chociażby zapytać anonimowo o kontrowersyjny temat” – mówi Anna Rywczyńska.
Raport NASK pokazał również, że młodzi coraz wcześniej zaczynają korzystać z internetu. Wśród obecnych uczniów podstawówek i gimnazjów wiek “sieciowej inicjacji” wynosi średnio 6 lat i 10 miesięcy. Jeszcze w 2016 roku było to ponad 9 lat.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Karol Surówka/dabr

COMMENTS