HomeTechnologie

NASK o bezpieczeństwie w sieci podczas wakacji

NASK o bezpieczeństwie w sieci podczas wakacji

Utrata telefonu, danych czy biletów na pociąg lub festiwal – to część konsekwencji, z którymi muszą się liczyć nieuważni turyści podczas wakacyjnych wyjazdów. Eksperci Narodowej Akademickiej Sieci Komputerowej ostrzegają przed oszustami. 
Psycholog z Akademii NASK Anna Borkowska mówi Polskiemu Radiu, że wybierając się na wakacje, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Chodzi na przykład o fizyczne zabezpieczenie telefonu poprzez powieszenie go na szyi czy korzystanie z uwierzytelniania, takiego jak na przykład pin lub zakreślony wzór.
Ekspertka przypomina, aby w mediach społecznościowych nie umieszczać zdjęć biletów lotniczych lub festiwalowych. Znane są bowiem przypadki kopiowania kodów kreskowych ze zdjęć i korzystania z biletów przez osoby trzecie.
Eksperci zalecają tworzenie kopii zapasowych kontaktów i innych danych zapisywanych w telefonach. Rozmówczyni Polskiego Radia ostrzega również przed umieszczaniem w sieci zdjęć dokumentów czy kart płatniczych. Ostrzega także przed korzystaniem z niezabezpieczonych sieci internetowych.
Z opublikowanego w styczniu raportu “Polski Barometr Cyberbezpieczeństwa Społecznego 2019” przygotowanego przez Polski Instytut Cyberbezpieczeństwa wynika, że 89 procent ankietowanych zabezpiecza swój komputer programem antywirusowym. W przypadku urządzeń mobilnych takich jak smartfony odsetek ten wynosi 6 procent.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/# Karol Tokarczyk/wcześniejsze/wk

COMMENTS