NASA: Ultima Thule to nowy cel sondy New Horizons

NASA: Ultima Thule to nowy cel sondy New Horizons

Ultima Thule jest kolejnym celem misji New Horizons. Poinformowała o tym NASA. Nazwę obiektu, w którego kierunku leci sonda, wybrali internauci. Amerykańska Agencja Kosmiczna ogłosiła wyniki konkursu.

Cel podróży sondy New Horizons nosił dotychczas roboczą nazwę 2014 MU69. Naukowcy z NASA postanowili to zmienić i ogłosili konkurs. Otrzymali propozycje od 115 tysięcy internautów z całego świata. W sumie zgłoszono 34 tysiące propozycji. Do finałowego głosowania wybrano 29 najpopularniejszych nazw oraz 7 wskazanych przez zespół misji New Horizon. Ultima Thule, zgłoszona przez 40 osób, okazała się bezkonkurencyjna. Po łacinie oznacza daleki, nieznany zakątek.
Ultima Thule znajduje się w Pasie Kuipera, najodleglejszej części Układu Słonecznego. Według astonomów, cel sondy New Horizons jest planetoidą lub zbiorem kosmicznych skał. Ultima Thule znajduje się w najodleglejszym rejonie, do którego doleci obiekt wysłany w kosmos przez ludzkość. “Nasza sonda zmierza poza granice wszechświata, który poznaliśmy. Będzie to kolejne jej osiągnięcie.” – mówi Alan Stern, kierownik naukowy misji New Horizons.
New Horizontes oddala się od nas z prędkością 48-u tysięcy kilometrów na godzinę. W 2015 roku przeleciała koło Plutona. Była to najodleglejsza planeta, do której doleciała misja kosmiczna z Ziemi. Sonda wysłała wtedy zdjęcia powierzchni Plutona w wysokiej rozdzielczości.
To jak wygląda Ultima Thule, okaże się za kilka miesięcy. Amerykańska sonda ma dotrzeć do celu 1 stycznia przyszłego roku.

IAR/Piotr Orłowski/Chicago/dw

COMMENTS

WORDPRESS: 0