NASA: Przedstawiono astronautów, którzy wezmą udział w pierwszych prywatnych lotach na Międzynarodową Stację Kosmiczną

NASA: Przedstawiono astronautów, którzy wezmą udział w pierwszych prywatnych lotach na Międzynarodową Stację Kosmiczną

NASA przedstawiła załogę, która jako pierwsza w historii, będzie uczestniczyć w komercyjnych lotach na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Astronauci od przyszłego roku mają wsiadać na pokłady statków należących Boeinga oraz brać udział w misjach SpaceX.
Pierwsza w historii załoga prywatnych misji kosmicznych na Międzynarodową Stację Kosmiczną, liczy 9 osób. Są wśród nich 2 kobiety i 7 mężczyzn. “To będzie chwila dumy dla Ameryki. Jestem wdzięczna, że mogę pomagać w tworzeniu nowej ery amerykańskich lotów kosmicznych” – powiedziała Nicole Mann, członkini załogi.
Astronauci niebawem mają wejść na pokłady statków Boeing Starliner oraz SpaceX Dragon. Pomiędzy gigantem z branży lotniczej oraz firmą Elona Muska trwa wyścig o to, kto zorganizuje pierwszy lot. Prowadzi amerykański miliarder. SpaceX planuje wysłać w kosmos prywatną załogową misję, już w kwietniu 2019 roku. Z kolei Boeing informuje, że ich statek będzie gotowy do lotu w połowie przyszłego roku. Amerykańca Agencja Kosmiczna wsparła oba projekty kwotą niemal 7 miliardów dolarów.
Nowe misje pozwolą Amerykanom uniezależnić się od Rosjan. NASA chcąc wysyłać pracowników na Międzynarodową Stację Kosmiczną, od 7 lat musi kupować miejsca na pokładach rosyjskich maszyn. Cena jednego biletu to 80 milionów dolarów.
Ostatni załogowy lot w kosmos z terytorium Stanów Zjednoczonych, odbył się w 2011 roku. Wtedy zakończono program lotów wahadłowcami. Decyzję tłumaczono między innymi skutkami kryzysu.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Piotr Orłowski/Chicago/mcm/kry

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0