NASA: El Nino może wyrządzić ogromne szkody

NASA: El Nino może wyrządzić ogromne szkody

Amerykańska agencja kosmiczna NASA ostrzega, że ​​skutki anomalii pogodowych jakie niesie ze sobą prąd El Nino mogą być tragiczne. Do tej pory największe szkody zanotowano w 1998 roku – przypomina BBC.
Prąd El Nino związany jest z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. Na niektórych obszarach ludzie będą więc zmagać się z suszami, w innych – z powodziami. W Afryce aż 31 mln ludzi dotknie głód i choroby. Zjawisko to obserwujemy raz na dwa do siedmiu lat. O jego występowaniu mówimy wówczas, gdy ciepła woda, która zbierała się w okolicach Australii i Indonezji przemieszcza się do wschodnich obszarów Oceanu Spokojnego, w kierunku Ameryki Południowej.
Zwykle szczyt zjawiska przypada na koniec roku kalendarzowego, choć jego efekty mogą utrzymywać się aż do następnej wiosny. Członkowie NASA opierając się na najnowszych zdjęciach satelitarnych Oceanu Spokojnego twierdzą, że tym razem El Nino „nie wykazuje żadnych oznak zanikania.” Jest uderzająco podobny do „wielkiego i potężnego prądu morskiego”, który zaczął przynosić pierwsze szkody w grudniu 1997 roku.
W tym roku zjawisku towarzyszą największe od 50 lat powodzie w Paragwaju, Argentynie, Urugwaju i Brazylii. Przed wielką wodą uciekło ponad 150 tys. ludzi, ponad 100 tys. z samej stolicy Paragwaju – Asuncionu. W amerykańskim stanie Missouri klęska żywiołowa kosztowała życie 13 osób. Również obywatele Wielkiej Brytanii tłumnie opuszczali swoje mieszkania. Powodzie, które nawiedziły w ostatnim czasie północną część kraju pozostawiły kolejnych tysiące ludzi bez zasilania.
El Nino niesie ze sobą również zmiany klimatyczne. Rekordowo wysokie temperatury odnotowano w Arktyce. Wyższe temperatury od średniej sezonowej odnotowano też w wielu częściach Europy i USA. We Francji łagodna pogoda zmusiła rolników do zbioru upraw, takich jak sałata, truskawki i szparagi. Pojawiły się bowiem obawy, że duża część produktów zmarnuje się. W jednym z francuskich ośrodków narciarskich brak śniegu zmusił jego pracowników do ostatecznych rozwiązań. Zdecydowano, że niemal 100 ton śniegu przetransportują helikopterem.
Jak twierdzą eksperci, we Włoszech sucha pogoda sprawia, że Mediolan i Rzym są jeszcze mocniej zanieczyszczone. W Meksyku tymczasem spadł śnieg. W północnej części kraju, w stanie Sonora tyle białego puchu nie widziano od kilkudziesięciu lat. W ostatnich dniach zamarzły trzy osoby. Światowa Organizacja Meteorologiczna podkreśliła, że na zmiany klimatyczne ma wpływ wiele czynników. Faktem jest jednak, że El Nino sprawia, iż ocieplenie klimatu jest jeszcze bardziej namacalne.COMMENTS

WORDPRESS: 0