NASA i Lockheed Martin podpisały kontrakt na budowę ponaddźwiękowego samolotu pasażerskiego. Uda się wskrzesić historię?

NASA i Lockheed Martin podpisały kontrakt na budowę ponaddźwiękowego samolotu pasażerskiego. Uda się wskrzesić historię?

Amerykanie chcą wskrzesić historię lotów pasażerskich z prędkością ponaddźwiękową, której symbolem przez blisko trzydzieści lat były samoloty Concorde. NASA i firma Lockheed Martin planują w ciągu trzech lat zbudować maszynę o nazwie X-plane. W porównaniu z francusko-brytyjskim Concorde, nowy samolot ma mieć dodatkową zaletę – nie będzie tak hałaśliwy.

Prace nad X-plane zostaną sfinansowane z budżetu Amerykańskiej Agencji Kosmicznej. NASA i Lockheed Martin podpisały kontrakt na budowę samolotu. Stworzenie prototypu odrzutowca ma kosztować ponad 247 milionów dolarów.
Samolot ma być pilotowany przez jedną osobę i latać z prędkością do 1500 kilometrów na godzinę. Będzie mógł przekroczyć prędkość jednego macha o niemal 300 kilometrów na godzinę. Planowany zasięg to ponad 16 tysięcy kilometrów.
X-plane ma być zaprojektowany tak, by podczas przekraczania bariery dźwięku nie powodował uciążliwego hałasu. Mają w tym pomóc elementy aerodynamiczne, które były już testowane podczas innych projektów NASA. Na głośność naddźwiękowych maszyn narzekali mieszkańcy terenów, nad którymi w przeszłości latały samoloty Concorde.
Na razie nie poinformowano, ilu pasażerów będzie mogło wsiąść na pokład nowego cywilnego naddźwiękowca. Prototypowy model samolotu X ma być gotowy w 2021 roku.

IAR/Piotr Orłowski/Chicago/pg/OKCOMMENTS

WORDPRESS: 0