12.3 C
Chicago
poniedziałek, 4 marca, 2024

Narodowy Program Trzeźwości. Polacy piją zbyt dużo i zbyt intensywnie

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W Polsce spożywa się średnio blisko 10 litrów czystego alkoholu na osobę. Polacy piją zbyt dużo i zbyt intensywnie – alarmują specjaliści. Przynajmniej 600 tysięcy osób jest ciężko uzależnionych. W siedzibie Episkopatu Polski w Warszawie przedstawiono Narodowy Program Trzeźwości. Jak podkreślano, nadużywanie alkoholu ma poważne skutki społeczne, powoduje przedwczesne zgony, prowadzi do przestępstw, rozpadów małżeństw i rodzin. 

Narodowy Program Trzeźwości zakłada współpracę państwa, samorządów, rodzin i Kościoła katolickiego na rzecz ograniczenia picia alkoholu w Polsce. Jak mówi autor programu, ekspert do spraw uzależnień profesor Krzysztof Wojcieszek, podstawowym celem jest zmiana stosunku Polaków do alkoholu. Ekspert jest przekonany, że gdy osiągnie się cele kulturowe, jak rezygnacja z picia alkoholu na spotkaniach rodzinnych, efektem będzie ogólne zmniejszenie jego spożycia.
Inicjatorzy Narodowego Programu Trzeźwości nie mówią o całkowitym zakazie sprzedaży alkoholu. Wzywają natomiast do faktycznego ograniczenia jego dostępności. „Trzeba też ograniczyć reklamę alkoholu”- podkreśla biskup Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Apostolstwa Trzeźwości Episkopatu Polski. Dodaje, że jest to zadanie dla państwa i samorządów, które powinny rozwiązać kwestię fizycznej i ekonomicznej dostępności alkoholu. „Czterokrotnie przekraczamy liczbę punktów sprzedaży alkoholu według standardów Światowej Organizacji Zdrowia” – mówi biskup Bronakowski
Rafał Porzeziński z Polskiego Radia mówił o ogromnej roli dziennikarzy w promowaniu trzeźwości. Zaapelował do redakcji o używanie odpowiednich słów, gdy mówimy o problemie uzależnienia. Podkreślił, że problemem jest samo używanie alkoholu przez dzieci i młodzież, a nie jego nadużywanie. „Każda kropla alkoholu jest problemem” – powiedział dziennikarz.
W Kościele katolickim trwa 51. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Hasło tegorocznego Tygodnia Modlitw o Trzeźwość Narodu nawiązuje do setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i brzmi: „Trzeźwość egzaminem z wolności”.

IAR/Grzegorz Maciak/pg/dw

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520