11.8 C
Chicago
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

 Zakończył się apel pamięci zorganizowany z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Podczas uroczystości minister obrony narodowej Antoni Macierewicz podkreślił, że m.in. dzięki walce żołnierzy niezłomnych Polska mogła odzyskać niepodległość.
– W dniu tego szczególnego święta narodowego ustanowionego przez śp. prezydenta RP prof. Lecha Kaczyńskiego przywracamy polską tradycję narodową, przywracamy pamięć o tym, jak naprawdę Polska odzyskiwała niepodległość i dzięki komu Polska odzyskiwała niepodległość – powiedział podczas apelu pamięci zorganizowanego z okazji obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych na dziedzińcu Muzeum Wojska Polskiego minister obrony narodowej Antoni Macierewicz i dodał, że było to możliwe „dzięki żołnierzom niezłomnym”.
– To dzięki walkom, potyczkom, zwycięstwom grup partyzanckich, leśnych, oddziałów miejskich, konspiracji, ta tradycja odrodziła  się później w powstaniach i demonstracjach robotniczych i studenckich lat 50. 60. i 70. – stwierdził szef resortu obrony i podkreślił, że „gdyby nie walka z bronią w ręku niezłomnych, nie przetrwałby ten duch walki o niepodległość”.
Dzisiejsze uroczystości związane z Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpoczęły się mszą św. w intencji żołnierzy wyklętych w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Rano premier Beata Szydło spotkała się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów na śniadaniu z żołnierzami wyklętymi: Henrykiem Władysławem Atemborskim pseud. „Pancerny”, mjr. Zygmuntem Boczkowskim pseud. „Karmin”, płk. Józefem Bandzo pseud. „Jastrząb” oraz płk. Leszkiem Andrzejem Mroczkowskim pseud. „Andrzej”.
– Dla mnie jest zaszczytem, że mogę gościć tutaj panów. Jest dla mnie honorem, że mogę w ten sposób symboliczny podziękować i oddać cześć Żołnierzom Niezłomnym, którzy przez wiele lat byli wymazywani z pamięci. Komuna robiła wszystko, żebyśmy my Polacy nie pamiętali, żebyśmy nie czuli odpowiedzialności za wspólny los – powiedziała premier. Po okolicznościowym śniadaniu Beata Szydło pojechała do Augustowa, gdzie weźmie udział w uroczystościach upamiętniających dzisiejsze święto.
W samo południe na „łączce” na Wojskowych Powązkach w Warszawie będzie miała miejsce uroczystość przed Panteonem Żołnierzy Wyklętych. O godz. 13:15 prezydent Duda spotka się uczniami liceum im. rtm. Witolda Pileckiego na lekcji historii w Pałacu Prezydenckim. Następnie głowa państwa złoży wizytę przed tablicą pamiątkową przy ul. Rakowieckiej, a także m.in. pod tzw. kamieniem „Anody”.
Centralne uroczystości rozpoczną się o godz. 18 wystąpieniem i apelem poległych przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Następnie uczestnicy przemaszerują do Archikatedry św. Jana, gdzie odbędą się koncert okolicznościowy i msza św. w intencji Żołnierzy Wyklętych.
Po uroczystości kościelnej zaplanowane jest wystąpienie prezydenta Dudy. O godz. 20 rozpocznie się Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który ruszy sprzed Pomnika Romana Dmowskiego na pl. na Rozdrożu i przejdzie pod bramę więzienia przy ul. Rakowieckiej.
- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520