HomePOLSKA

Narodowy Dzień Pamięci Ludobójstwa Polaków na Kresach Wschodnich. Wiedza o rzezi wołyńskiej na Ukrainie

Narodowy Dzień Pamięci Ludobójstwa Polaków na Kresach Wschodnich. Wiedza o rzezi wołyńskiej na Ukrainie

Dziś obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Tymczasem tylko 7 procent Ukraińców uznaje Ukraińską Powstańczą Armię za formację odpowiedzialną za organizację rzezi wołyńskiej.

Według sondażu przeprowadzonego przez polskich i ukraińskich socjologów (PAN i Grupa Rating, publikacja na przełomie maja i czerwca) na Ukrainie, dla większości główne działania Ukraińskiej Powstańczej Armii koncentrują się wokół walki z władzą radziecką.

Dla przytłaczającej większości Ukraińców (83%) historia jest kwestią ważną. Jednak, jak zwracają uwagę eksperci, mieszkańcy Ukrainy tę historię dopiero poznają. Współprzewodniczący Polsko – Ukraińskiego Forum Partnerstwa Witalij Portnikow powiedział Polskiemu Radiu, że polityka historyczna Ukrainy znajduje się w okresie przejściowym. Odchodzi się od radzieckiej wizji historii, a osoby walczące o niepodległość Ukrainy, przeciwko jakiejkolwiek okupacji, są uznawane za bohaterów narodowych.

Ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Łukasz Jasina podkreśla, że mimo deklarowanego zainteresowania historią, temat rzezi wołyńskiej jest uważany za istotny tylko przez małą grupę ukraińskich intelektualistów, która nie jest szeroko znana w swoim kraju.

Na Ukrainie rzeź wołyńską przedstawia się jako wojnę bądź konflikt polsko – ukraiński. Popełnione przez ukraińskich nacjonalistów zbrodnie i polskie akcje odwetowe są równoważone, a te pierwsze uzasadniane polityką narodowościową II Rzeczpospolitej.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Piotr Pogorzelski /dw

COMMENTS