"> Narodowe Czytanie: W tym roku każdy ma szansę stanąć na scenie obok pary prezydenckiej - wiadomosci.com

Narodowe Czytanie: W tym roku każdy ma szansę stanąć na scenie obok pary prezydenckiej

Narodowe Czytanie: W tym roku każdy ma szansę stanąć na scenie obok pary prezydenckiej

Narodowe Czytanie już 7 września. W tym roku dosłownie każdy ma szansę stanąć na scenie obok pary prezydenckiej oraz najlepszych aktorów i przeczytać fragment jednej z polskich nowel. 

Warunkiem jest wzięcie udziału w konkursie radiowej Trójki i Narodowego Centrum Kultury. Specjalnie z myślą o tym wydarzeniu Program 3 Polskiego Radia uruchomił specjalny cykl „Narodowe Czytanie. Rozgrzewka”, którego można słuchać w czwartki o godz. 10.40. Zaprasza Mariusz Cieślik.
Finał wielkiej akcji Narodowe Czytanie 2019 odbędzie się tradycyjnie w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Tym razem tematem będą „Nowele Polskie”. Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką dokonali wyboru z ponad stu tytułów zaproponowanych przez Polaków. Autorami tekstów, które zostaną odczytane 7 września, są: Eliza Orzeszkowa, Maria Konopnicka, Bolesław Prus, Henryk Rzewuski, Stefan Żeromski, Bruno Schulz oraz nobliści Władysław Reymont i Henryk Sienkiewicz.
Aby wziąć udział w konkursie, należy przesłać nagranie wideo na adres [email protected] w formacie .mp4, .mov lub .avi do 28 sierpnia 2019 r., na którym zostanie zarejestrowane czytanie fragmentu jednej z czterech nowel („Orka”, „Dobra pani”, „Rozdziobią nas kruki, wrony…”, „Mój ojciec wstępuje do strażaków”). Fragmenty nowel znajdują się na stronie www.nck.pl/narodoweczytanie.
Jury, w skład którego wejdą przedstawiciele Kancelarii Prezydenta, Narodowego Centrum Kultury oraz Trójki, wybierze cztery najlepsze nagrania. Zwycięzcy zostaną zaproszeni do Warszawy oraz otrzymają upominki od Kancelarii Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej i Programu Trzeciego Polskiego Radia. Organizator konkursu zwraca zwycięzcom koszty przejazdu koleją i zapewnia nocleg.
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest od 2012 roku przez Kancelarię Prezydenta. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza, „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego i „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.
Kolejna audycja „Narodowe Czytanie. Rozgrzewka” w radiowej Trójce w czwartek 22 sierpnia o godz. 10.40.

PR3COMMENTS

WORDPRESS: 0