14.6 C
Chicago
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Narodowe czytanie „Przedwiośnia” w 2950 miejscach na wszystkich kontynentach

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W Ogrodzie Saskim zakończyło się Narodowe Czytanie. W tym roku czytano „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Narodowe Czytanie odbyło się w 2950 miejscach na wszystkich kontynentach. Narodowe Czytanie w Ogrodzie Saskim zakończyło się przemówieniem pary prezydenckiej. 
Pierwsza dama Agata Kornahuser-Duda mówiła między innymi, że „Przedwiośnie” czytano na wszystkich kontynentach, również na Antarktydzie.
Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że chce, aby Narodowe Czytanie łączyło Polaków w tym, co dla nas ważne. „W naszej tradycji, w naszej historii, w naszym polskim duchu” – mówił prezydent. Dodał, że z akcji płynie radosne przesłanie oraz, że będzie ono płynęło z każdej kolejnej akcji. Prezydent zaapelował, abyśmy się nawzajem zachęcali do czytania. „Książka może dać rozrywkę, radość, ale przede wszystkim pobudzić wyobraźnię i poszerzyć nasze horyzonty” – zaznaczył prezydent.
Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński powiedział, że akcja Narodowe Czytanie propaguje czytelnictwo. Podkreślił, że nie trzeba nikogo przekonywać, iż czytanie jest sposobem poznawania świata, źródłem przyjemności, jest jednym z najważniejszych warunków zaistnienia w społeczeństwie wspólnego kodu kulturowego.
W ogrodzie polskiej ambasady w Wiedniu „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego czytali – z podziałem na role – między innymi marszałek Senatu Stanisław Karczewski i ambasador Polski w Austrii Jolanta Róża Kozłowska.
W akcji czytania wzięło udział 23 aktorów, a wśród nich: Grażyna Szapołowska, Ewa Kasprzyk, Joanna Trzepiecińska oraz Piotr Cyrwus. Oprawę muzyczną stworzyli polscy muzycy tacy jak Włodek Pawlik, Smolik i Józef Skrzek.
Aktorka Ewa Wiśniewska liczy na to, że akcja zachęci młodych ludzi do czytania. Jolanta Fraszyńska podkreśliła bogactwo języka, jakim posługiwał się Stefan Żeromski.
Pianista i kompozytor Włodek Pawlik stworzył muzyczne tło dla aktorskich interpretacji Agnieszki Więdłochy, Joanny Trzepiecińskiej i Teresy Lipowskiej. Laureat nagrody Grammy powiedział, że było to dla niego niezwykle wydarzenie, także ze względu na bohatera tegorocznego Narodowego Czytania. Dodał, że twórczość Stefana Żeromskiego jest mu bliska, bo wychowywał się na Kielecczyźnie, którą między innymi opisywał autor „Przedwiośnia”.
Czytanie odbywało się na całym świecie. Wzięli w nim udział Polacy mieszkający na wszystkich kontynentach. Czytano w Nowej Zelandii, Chinach, Baku, w Wielkiej Brytanii, Niemczech oraz w Stanach Zjednoczonych.
Tegoroczna lektura – „Przedwiośnie” – podsumowuje pierwsze lata niepodległości Polski. Stefan Żeromski opisuje nastroje Polaków po odzyskaniu niepodległości. Pisze o ich entuzjazmie i chęci odbudowy państwa, ale zwraca też uwagę na błędy i zaniechania. Książka stanowiła zachętę do wspólnej debaty nad kształtem II Rzeczypospolitej. Jej tematem jest także kształtowanie tożsamości głównego bohatera pod wpływem wydarzeń historycznych.
Do tej pory ukazało się około 120 polskich i ponad 10 zagranicznych wydań „Przedwiośnia”. Dzieło doczekało się też dwóch ekranizacji – w 1928 i 2001 roku.
Akcja Narodowe Czytanie jest organizowana przez prezydenta od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Rok później w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji czytano kolejno: „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, „Lalkę” Bolesława Prusa, „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza i w ubiegłym roku – „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/wczesn./mile/kry

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520