HomePOLSKA

Narodowe Czytanie 2017 – zgłoś swój udział w akcji

Narodowe Czytanie 2017 – zgłoś swój udział w akcji

Wszyscy chętni mogą już zgłaszać się do udziału w akcji Narodowe Czytanie. W sobotę, 2 września, podczas finału tegorocznej edycji, będziemy czytać „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.

„Zachęcam Państwa, abyśmy tego dnia przypomnieli sobie niepowtarzalny nastrój Wesela, wyjątkowych bohaterów dramatu, jego refleksyjność, ale też ironię i cięty język. Doceńmy piękną polszczyznę, dialog z tradycją, a także przenikliwe diagnozy dotyczące losów Rzeczypospolitej” – napisał Prezydent RP Andrzej Duda w liście wystosowanym specjalnie na tę okazję.

„Dziś, w przededniu setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, warto na nowo przeczytać Wesele. Raz jeszcze będziemy mogli przekonać się o tym, że nasza wielka literatura stanowi integralną część narodowej kultury” – przekonuje prezydent w liście.

Dramat Wyspiańskiego został wybrany w internetowym głosowaniu z czterech propozycji.

Dla wszystkich zainteresowanych uczestnictwem w Narodowym Czytaniu przygotowany został formularz zgłoszeniowy.

Do udziału w akcji zgłaszać się mogą szkoły, biblioteki i inne instytucje, które chciałyby zorganizować czytanie  „Wesela” w swoich miejscowościach.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej od 2012 roku. W pierwszej edycji Polacy wspólnie czytali „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a rok później Trylogii Henryka Sienkiewicza.

W 2015 roku na wspólną lekturę wybrana została „Lalka” Bolesława Prusa, a w ubiegłym roku zwyciężyła powieść  Henryka Sienkiewicza „Quo vadis”.  3 września 2016 roku prezydent Andrzej Duda i Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda przeczytali  fragmenty powieści w Ogrodzie Saskim w Warszawie. Wydarzenie było dostępne również dla osób niesłyszących i niedosłyszących (tłumaczenie na język migowy).

W ubiegłym roku Narodowe Czytanie odbyło się w ponad 2200 miejscach.

źródło: www.prezydent.pl

COMMENTS