HomePOLSKA

Napięcie na Półwyspie Koreańskim przekłada się na sytuację rynków finansowych np. na kształtowanie się kursu franka szwajcarskiego do euro

Napięcie na Półwyspie Koreańskim przekłada się na sytuację rynków finansowych np. na kształtowanie się kursu franka szwajcarskiego do euro

Napięcie na Półwyspie Koreańskim przekłada się na sytuację rynków finansowych.

Korea Północna zagroziła atakiem na zależną od Stanów Zjednoczonych wyspę Guam, na której znajdują się amerykańskie strategiczne bazy wojskowe na Pacyfiku. Wcześniej amerykański prezydent Donald Trump ostrzegł Koreę Północną, że groźby pod adresem USA spotkają się z „ogniem i furią”.

Główny ekonomista PKO Banku Polskiego Piotr Bujak powiedział, że wpływ tej sytuacji przekłada się między innymi na kształtowanie się kursu franka szwajcarskiego do euro. “Przełożyło się to na wyraźne osłabienie złotego do szwajcarskiej waluty – z poziomu ok. 3.70 – do blisko 3.80 zł., i to pokazuje, jak różne zawirowania w światowej gospodarce, w tym o charakterze geopolitycznym przekładają się też na polski rynek finansowy i na sytuację na przykład naszych kredytobiorców” – dodał.

Kilka dni temu Rada Bezpieczeństwa ONZ objęła komunistyczną Koreę kolejnymi sankcjami. Zostały one przyjęte jednogłośnie, ze względu na rosnące zagrożenie ze strony Korei Północnej. W ostatnich tygodniach Pjongjang dwukrotnie, z powodzeniem, testował rakiety balistyczne dalekiego zasięgu. Władze Japonii uważają, że Korea Północna zdołała stworzyć własną technologię miniaturyzacji ładunku jądrowego.

IAR K.P. i wcześ./sk

COMMENTS