9.9 C
Chicago
Friday, December 8, 2023

Napastnik z Chattanoodze przed atakiem wysłał SMS o wypowiedzeniu wojny

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Muhammad Jussef Abdulazeez, który zastrzelił pięć osób w czwartkowej strzelaninie w bazach wojskowych w Chattanoodze w Tennessee, noc przed zamachem wysłał do znajomego sms – fragment islamskiego tekstu o potrzebie wypowiedzenia wojny. 24-latek cierpiał również na depresję.
Jak podaje Reuters, Abdulazeez odniósł się w wiadomości tekstowej do islamskiego tekstu Hadis 38, który zawiera wers: “wypowiem wojnę każdemu, kto okazuje wrogość mojemu przyjacielowi”. Znajomy zamachowca, który noc przed strzelaninami otrzymał sms, powiedział, że wiadomość nie wzbudzila jego podejrzeń. Teraz zastanawia się jednak czy nie była to wskazówka, że Abdulazeez planuje atak. Inni przyjaciele 24-latka powiedzieli, że mężczyzna zawsze wypowiadał się przeciwko konfliktowi na Bliskim Wschodzie m.in. izraelskim bombardowaniom w Strefie Gazy czy wojnie domowej w Syrii. Abdulazeez zaczął mówić o tym coraz częściej po powrocie do USA z ubiegłorocznej podróży do Jordanii. Napastnik z Chattanoogi miał też kupić trzy pistolety i uczył się strzelać do celu.
Rodzina Muhammada Jussefa Abdulazeeza wyznała, że 24-latek, inżynier urodzony w Kuwejcie i wychowany w USA, chorował na depresję. – Osoba, która popełniła tę przerażającą zbrodnię nie była synem, którego znaliśmy i kochaliśmy. Przez wiele lat Muhammad cierpiał na depresję. Świadomość, że jego cierpienie nakłoniło go do haniebnego aktu przemocy, sprawia nam niewyobrażalny ból – napisali bliscy napastnika. FBI cały czas prowadzi dochodzenie w sprawie strzelanin. – Przedwcześnie jest spekulować dlaczego napastnik zrobił to, co zrobił. Prowadzimy dokładne śledztwo, aby ustalić czy ten mężczyzna działał sam czył był przez kogoś inspirowany lub kierowany – stwierdził agent FBI Ed Reinhold. Policja sprawdza m.in. czy mężczyzna był tzw. samotnym wilkiem Państwa Islamskiego. FBI poinformowało, że obecnie nie posiada żadnych informacji, które wskazywałyby na związki zamachowca z międzynarodowym terroryzmem.
Do ataku doszło w czwartek przed południem. Strzały padły w bazie rezerwistów amerykańskiej marynarki wojennej, a następnie w oddalonym o ok. 10 km wojskowym centrum rekrutacyjnym. Tam z okna samochodu napastnik zastrzelił czterech żołnierzy piechoty morskiej, tzw. marines. Najmłodszy z nich miał 21-lat i wstąpił do armii w ubiegłym roku. W sobotę w szpitalu zmarł piąty żołnierz, którego postrzelił Abdulazeez. Zamachowiec został zastrzelony przez interweniującą policję od razu po strzelaninach.