19.6 C
Chicago
środa, 29 maja, 2024

Największy ptak w Europie widziany w Polsce

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Sensacja ornitologiczna. Na początku stycznia w województwie małopolskim pojawił się drop – ptak, który wyginął w Polsce w 1980 roku.
Dropie to ptaki największe w Europie i jedne z najcięższych, latających ptaków na świecie. Okaz zaobserwowany w Małopolsce dotarł prawdopodobnie z Węgier i wywołał poruszenie wśród ornitologów – wyjaśnia Marcin Siuchno ze Stowarzyszenia Ptaki Polskie. Ponieważ drop to ptak wysoki na metr i ważący 20 kilogramów, powinien ekscytować nas wszystkich, tym bardziej, że w Polsce pojawia się raz na kilka lat – dodaje ornitolog.
Dropie w bardzo widowiskowy sposób tokują, przyciągając rzesze obserwatorów. Jak mówi Marcin Siuchno, zaczyna się to od marszu. Ptaki wyglądają wtedy jak żołnierze na defiladzie. Później w kilka sekund drop stroszy pióra i wtedy z brązowego ptaka staje się nagle białą, pierzastą, świecącą kulą, widoczną z kilku kilometrów.
Drop to ptak stepowy. Namiastką stepów w Polsce były wielkie pola i łąki, których teraz jest coraz mniej. Na skutek zmian w rolnictwie, zagrożonych wyginięciem jest coraz więcej gatunków ptaków – tłumaczy Marcin Siuchno. I nie chodzi wcale o gatunki wielkie, dzikie, żyjące w puszczach – okazuje się, że najbardziej zagrożone są ptaki łąk i pól, związane z gospodarką rolną. To kuropatwa, przepiórka, szczygieł, a nawet gawron – wyjaśnia ornitolog.
Wcześniejsze próby ratowania dropia w Polsce nie powiodły się. Jednak dopóki wracają one na miejsce dawnego lęgu, jest szansa na odtworzenie populacji tego niezwykłego gatunku.

IAR/Ewa Plisiecka / Radio dla Zagranicy/Siekaj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520