HomeZachodniopomorskie

Największa biało-czerwona flaga na świecie, zawiśnie na świnoujskiej latarni morskiej

Największa biało-czerwona flaga na świecie, zawiśnie na świnoujskiej latarni morskiej

Waży 80 kg i ma powierzchnię 720 m kw – to największa biało-czerwona w Polsce i prawdopodobnie największa flaga, która zawiśnie, na świecie. Już 2 maja, w Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej, zostanie powieszona na świnoujskiej latarni morskiej.

 

Stowarzyszenie Miłośników Latarń Morskich w Świnoujściu Dzień Flagi organizuje już po raz piąty. Po raz piąty również latarnicy ze szczytu najwyższej w Europie Latarni Morskiej wywieszą prawdopodobnie największą flagę świata. – W tym roku nasza flaga jest większa o 150 m kw od ubiegłorocznej – mówi Piotr Piwowarczyk, organizator wydarzenia. – W ubiegłym roku chcieliśmy pobić rekord Grecji, jednak flaga Grecji była o kilka metrów większa. Myślę, że w tym roku możemy śmiało powiedzieć, że mamy największą flagę na świecie.

Świnoujska biało-czerwona ma 720 m kw i waży 80 kg. By ją złożyć, do pomocy była potrzebna cała klasa uczniów. – Bardzo się cieszymy, że młodzież chętnie z nami współpracuje, zależy nam na tym, by tradycję obchodzenia Dnia Flagi Rzeczypospolitej kontynuowały przyszłe pokolenia – mówi Barbara Jurewicz, latarniczka ze świnoujskiej Latarni Morskiej. Szycie jej wykończeń, ze względu na rozmiar musiało zaś odbywać się na hali gimnastycznej. Dodajmy, że długość flagi była większa, niż długość samej hali, zatem nawet jej składanie wymagało nie małego trudu.

– Znaczną część szyliśmy w zakładzie, jednak już same wykończenia wymagały przeniesienia się z maszyną do hali gimnastycznej, inaczej byłoby nam bardzo trudno dokończyć pracę – mówi Ewa Nowakowska z zakładu krawieckiego. Flagę złożyć się udało, została przewieziona już do latarni, teraz nie pozostaje nic innego, jak życzyć organizatorom pomyślnych wiatrów, bo te mają ogromne znaczenie. – Pięć lat temu, kiedy flagę wywieszaliśmy po raz pierwszy, wiatr był tak silny, że flaga się splątała i już po godzinie musieliśmy ją zdjąć – wspomina Barbara Jurewicz.

Red. AIP/Fot. Joanna MaraszekCOMMENTS