"> Najstarszy blok w elektrowni Bełchatów przeszedł “na emeryturę” – wiadomosci.com

Najstarszy blok w elektrowni Bełchatów przeszedł “na emeryturę”

Najstarszy blok w elektrowni Bełchatów przeszedł “na emeryturę”

Blok energetyczny nr 1 w Elektrowni Bełchatów po 38 latach pracy przeszedł na zasłużoną emeryturę. PGE wyliczyło, że w tym czasie jednostka elektrowni przepracowała aż… 240 tys. godzin i wyprodukowała ponad 78 mln MWh.

Jak informuje PGE GiEK, którego elektrownia Bełchatów jest oddziałem, od momentu przyłączenia bloku nr 1 do sieci 29 grudnia 1981 roku, przepracował on ponad 240 tys. roboczogodzin i wyprodukował ponad 78 773 000 MWh energii elektrycznej, która przez 38 lat trafiała do około 800 tysięcy gospodarstw domowych. Wycofanie z eksploatacji najstarszego bloku w bełchatowskiej elektrowni sprawiło, że jej moc została uszczuplona o 370 MW. PGE jednak uspokaja, że moc z wycofanej jednostki została uzupełniona w systemie elektroenergetycznym przez nowobudowany, ultranowoczesny blok energetyczny nr 5 w Elektrowni Opole.

 

– Jeszcze w tym roku system zasilony zostanie przez Grupę PGE energią z opolskiego bloku nr 6, w przyszłym roku z nowego bloku w Elektrowni Turów, a w kolejnych latach z bloków gazowych w Elektrowni Dolna Odra – informuje PGE GiEK w komunikacie.

 

Od stycznia 2016 roku blok energetyczny nr 1 w Elektrowni Bełchatów pracował jako jednostka szczytowo-rezerwowa z rocznym limitem 1500 roboczogodzin i do końca eksploatacji spełniał wszystkie obowiązujące normy środowiskowe. Obecnie w elektrowni pracuje 12 bloków energetycznych, w tym nowoczesny blok o mocy 858 MW, który w ubiegłym roku wykorzystywany był przez Operatora Systemu Przesyłowego w stopniu największym w historii jego eksploatacji.

 

– Grupa PGE jest największym wytwórcą energii elektrycznej w Polsce z wolumenem na poziomie przekraczającym 40 proc. produkcji, a największa spółka Grupy, czyli PGE GiEK, zaspokaja w niektórych miesiącach ponad 36 proc. krajowego zapotrzebowania na energię. Chcąc zachować pozycję lidera w branży energetycznej musimy nieustannie rozwijać potencjał naszych elektrowni i wyposażać je w nowe moce wytwórcze. Dlatego właśnie zastępujemy jednostki starszej generacji, a taką był blok nr 1 Elektrowni Bełchatów, jednostkami ultranowoczesnymi o ogromnej mocy i sprawności.

 

Takie inwestycje prowadzimy obecnie w Elektrowni Opole, Elektrowni Turów i niebawem w Elektrowni Dolna Odra. Nowobudowane bloki w tych lokalizacjach dostarczą do systemu łącznie blisko 3700 MW energii – podkreśla Robert Ostrowski, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

 

aipCOMMENTS

WORDPRESS: 0