HomePOLSKA

Najnowszy sondaż. Andrzej Duda wygrywa w pierwszej turze

Najnowszy sondaż. Andrzej Duda wygrywa w pierwszej turze

Gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę, Andrzej Duda zapewniłby sobie reelekcję już w pierwszej turze – wynika z najnowszego sondażu IBRiS dla Onetu. Na urzędującego prezydenta swój głos oddałoby 52,9 proc. badanych. Jednocześnie frekwencja byłaby najniższa w historii III RP.

Zacznijmy właśnie od frekwencji. Z deklaracji ankietowanych wynika, że tylko 36,8 proc. Polaków poszłoby do urn wyborczych. Aż 40,7 proc. respondentów jest zdecydowanie przeciwnych organizacji wyborów. Przypomnijmy, że w 2010 roku w pierwszej turze wyborów prezydenckich frekwencja wyniosła prawie 55 proc., natomiast pięć lat później – prawie 49 proc.

Andrzej Duda wygrywa w I turze
Ponad połowa spośród badanych, którzy zapowiedzieli swój udział w wyborach, zamierza głosować na Andrzeja Dudę. Urzędujący prezydent uzyskał w badaniu 52,9 proc. głosów, co oznacza, że zwyciężyłby w pierwszej turze.

Co ciekawe, za jego plecami znalazł się Władysław Kosiniak-Kamysz. Kandydat Koalicji Polskiej PSL – Kukiz’15 cieszy się poparciem 12,6 proc. ankietowanych. Na trzecią pozycję spadła kandydatka Koalicji Obywatelskiej Małgorzata Kidawa-Błońska, na którą zamierza głosować 11,4 proc. badanych – wynika z sondażu IBRiS dla Onetu.

Spadki zanotowali też pozostali kandydaci. Robert Biedroń reprezentujący Lewicę może liczyć na 7,3 proc. głosów. Z kolei Szymon Hołownia startujący z własnym komitetem zebrał 5,5 proc. głosów. Na ostatnim miejscu uplasował się Krzysztof Bosak. Kandydata Konfederacji poparłoby 3,2 proc. respondentów.

Red. Kacper Rogacin PolskaPress AIP

COMMENTS