“Najnowocześniejszego sprzętu nie kupuje się za złotówkę”. Politycy o wizycie prezydenta Dudy w USA i współpracy militarnej

“Najnowocześniejszego sprzętu nie kupuje się za złotówkę”. Politycy o wizycie prezydenta Dudy w USA i współpracy militarnej

Politycy w większości są zgodni, że bezpieczeństwo Polski wymaga nakładów finansowych. W debacie na antenie Polskiego Radia 24 politycy komentowali polsko-amerykańską umowę o współpracy militarnej. Zgodnie z nią do Polski relokowanych zostanie dodatkowych tysiąc amerykańskich żołnierzy. Infrastrukturalne warunki ich przebywania zapewni nasz kraj.

Ryszard Czarnecki z PiS, zaznaczył, że porozumienie z USA ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa Polski. Jego zdaniem porozumienie silniej związało USA z interesami Polski “W sposób znaczący oddalamy niebezpieczeństwo powtórzenia się ze strony Rosji scenariusza gruzińskiego czy ukraińskiego” – dodał europoseł.
Marcin Święcicki z PO powiedział, że za zakupem sprzętu wojskowego od Amerykanów nie idzie rozwój współpracy technologicznej ani współpraca przy rozwoju systemów zbrojeniowych.
Szef Gabinetu Politycznego Premiera Marek Suski zaznaczył, że wizyta prezydenta Dudy jest ważna z punktu widzenia bezpieczeństwa naszego kraju i powagi polskiej pozycji w NATO. “To oczywiście kosztuje. Najnowocześniejszego sprzętu nie kupuje się za złotówkę” – zauważył Marek Suski
Agnieszka Ścigaj Kukiz’15 dodała, że nie ulega wątpliwości, że wizyta prezydenta Dudy jest kluczowa jeśli chodzi o zacieśnienie współpracy z USA. Przypomniała, ze USA to najważniejszy sojusznik Polski, a polityka bezpieczeństwa powinna wymykać się logice sporu międzypartyjnego.
Eugeniusz Kłopotek z PSL pozytywnie ocenił polityczny i militarny wymiar wizyty prezydenta w USA. Zauważył, że ewentualny zakup myśliwców F-35 musi pociągnąć za sobą koszty dla Polski. “Logistyka związana z prowadzeniem tych samolotów, uzbrojeniem to są ogromne wydatki. Trzeba płacić za bezpieczeństwo”
Wczoraj, podczas pobytu w Nevadzie, prezydent Andrzej Duda zapewnił: „dbamy o interesy Polaków, także pod względem finansowym. Ale chcemy mieć to co najlepsze a to co najlepsze oferowane jest w Stanach Zjednoczonych” – powiedział prezydent. Podkreślił, że w wielu przypadkach zawierane z USA porozumienia stanowią dopiero wstęp do negocjacji cenowych.
W mijającym tygodniu prezydenci Polski i Stanów Zjednoczonych podpisali umowę o współpracy wojskowej. Na jej podstawie do Polski ma przyjechać kolejnych tysiąc amerykańskich żołnierzy. Mają też powstać centra szkolenia, centra logistyczne a także dowództwo dywizyjne. W ramach współpracy ze Stanami Zjednoczonymi Polska chce też kupić 32 myśliwce piątej generacji F-35.

IAR/Stankiewicz/mtCOMMENTS

WORDPRESS: 0