13.6 C
Chicago
czwartek, 18 kwietnia, 2024

Najmłodsza babcia w Bydgoszczy ma 32 lata. Babcie i dziadkowie już nie z laską w ręce, a ze smartfonem

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Można być babcią, i nawet mieć ciało babci, ale duszę dziewczyny – uważa dziś niejedna nowoczesna kobieta.

Pani Hanna Kowalewska z Bydgoszczy dzisiaj obchodzi pierwszy raz Dzień Babci w nowej roli, właśnie babci. – 3 miesiące temu urodził się mój pierwszy wnuk, Kajetan – mówi dumna czytelniczka. Dalej: – Rozkochał nas wszystkich do szaleństwa. Chociaż fakt, moje dzieci były wyjątkowo grzeczne, a wnusio daje czasem popalić. Wybaczam mu – uśmiecha się bydgoszczanka.

Nie patrz tyle w metrykę

 

Kiedyś babcie kojarzyły się ze staruszkami, które wolno idą, podpierając się laską. Czasy się zmieniły, to i wizerunek babci się zmienił. Nowoczesna babcia to ta, która zamiast wspomnianej laski w ręce, trzyma telefon. Jeździ nie tylko do lekarza, ale też na rowerze albo rolkach. Coraz więcej pań uważa, że bycie babcią nie wiąże się tylko ze starszym wiekiem. A propos wieku: najmłodsza babcia – na pewno w Bydgoszczy, a może i w całym Kujawsko-Pomorskiem – miała 32 lata, gdy jej córka urodziła córkę. Teraz babcia ma 39 lat, córka – 22 lata, a wnuczka – 7 i chodzi do zerówki.

 

Urząd Statystyczny w Bydgoszczy przygotował raport specjalny „Dzień Babci i Dzień Dziadka”. Podliczył, ile osób w wieku 60 plus mieszka w dwóch największych miastach naszego województwa. Okazuje się, że w Bydgoszczy starszych państwa jest więcej. W Bydgoszczy żyją 354 tysiące osób. Z tego ponad 101 tysięcy to bydgoszczanie w wieku 60 lat i więcej. Stanowią prawie 29 procent ogółu ludności. Toruń wydaje się trochę młodszy w tym porównaniu – prawie 27 procent mieszkańców Torunia to ci, którzy mają przynajmniej 60-tkę na karku. Zobacz także:

 

Łyki statystyki

 

Starszych pań jest więcej niż starszych panów. W Bydgoszczy mieszka ponad 6,1 tys. seniorek, które mają 85 lat i więcej. Panów w tym wieku, i w tym mieście, jest trbabcia

dziadek

ochę ponad 2,7 tys. W Toruniu tak samo dominują starsze panie (3 tys. w wieku 85 plus), a nie panowie (blisko 1,2 tys.). Michał Cabański z zespołu do spraw obsługi mediów w Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Badań Regionalnych w Bydgoszczy, informuje: – Wśród mieszkańców województwa w wieku 60 lat i więcej przeważały kobiety.

 

W 2018 roku średnio na 100 mężczyzn w wieku 60 lat i więcej przypadało 138 kobiet. Współczynnik feminizacji wzrastał w coraz starszych grupach wieku – wśród osób w wieku 85 lat i więcej na 100 mężczyzn przypadało średnio 265 kobiet. Coraz więcej babć i dziadków pracuje. Kiedyś do pracy babcia-emerytka czy dziadek-emeryt szli choćby dla zabicia czasu. Dzisiaj idą głównie dlatego, żeby w portfelu nie zabrakło im pieniędzy pod koniec miesiąca.

 

Emeryt pracujący

 

Osoby starsze mogą znaleźć pracę w dowolnej branży i na dowolnym stanowisku. – Z naszych danych wynika jednak, że istnieje pula zawodów szczególnie popularnych wśród tej grupy wiekowej. To m.in. kasjer, stróż nocny, kierowca (przewóz osób) czy sprzedawca – wymienia Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service i ekspert ds. rynku pracy. Babcia i dziadek, pracując dorywczo, przeważnie dorabiają sobie kilkaset złotych miesięcznie.

 

– Na największe zarobki może liczyć „złota rączka”, czyli osoba podejmująca się napraw lub prac remontowych – kontynuuje Inglot. – W tym zawodzie można liczyć na zarobki od 20 do 35 złotych netto za godzinę. Takich właśnie pieniędzy, no i zdrowia, spokoju, życzymy babciom, dzisiaj świętującym, oraz dziadkom, świętującym jutro. Czego jeszcze można im życzyć? – Żeby ich wnuki były tak kochane, jak mój Kajtek – kończy pani Hanna, babcia-debiutantka.

 

pio aip

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520