HomeCiekawostki

Najdroższa moneta, jaka kiedykolwiek była sprzedawana w Polsce niebawem trafi na aukcję. Może być warta 3 mln zł. Jaka jest jej historia?

Najdroższa moneta, jaka kiedykolwiek była sprzedawana w Polsce niebawem trafi na aukcję. Może być warta 3 mln zł. Jaka jest jej historia?

Już 30 listopada odbędzie się aukcja numizmatyków w DESA Unicum, podczas której będzie licytowana wyjątkowa pięćdziesięciodukatówka z 1621 roku. Szacuje się, że może być warta nawet 3 mln zł! To najdroższa moneta, jaka kiedykolwiek była sprzedawana w Polsce. Dodatkowo ma dość nietypowy wymiar.

Jak zgodnie oceniają eksperci, 50 dukatów koronnych Zygmunta III Wazy jest zdecydowanie jedną z najcenniejszych monet w Polsce. Jej wykonawcą jest medalier gdański szwajcarskiego pochodzenia Samuel Ammon, który – z niewyjaśnionych do dziś przyczyn – wybił ją w rozmiarze znacznie odbiegającym od standardowego. Moneta ma bowiem aż 68,2 mm średnicy i waży blisko 175 g.

 

Podejrzewa się, że rozmiar XV-wiecznej pięćdziesięciodukatówki wynika z faktu, że to moneta okolicznościowa, wybita w ramach jakiegoś szczególnego święta. Najczęściej przypuszcza się, że uczczono ją zwycięstwo nad Turkami w bitwie pod Chocimiem, do którego doszło właśnie w 1621 roku.

 

Bogato i imponująco wykończona moneta, którą zachwycał się sam Zygmunt III, wchodzi w skład najcenniejszej kolekcji monet od czasów Zygmunta I Starego do wczesnych lat II Rzeczypospolitej, której łączna wartość szacowana jest na około 9 mln zł. 30 listopada wszystkie składające się na nią obiekty będą przedmiotem aukcji w DESA Unicum.

 

Jednym z nich jest również czterodukatówka z podobizną Zygmunta III Wazy z 1612 roku o wartości ok. pół miliona złotych. Numizmatycy podkreślają, że w ostatnich 100 latach ani razu nie pojawiła się na rynku antykwarycznym, a wystawiony na aukcję obiekt jest jednym dziś znanym egzemplarzem.

 

Warto dodać, ze długo wyczekiwana aukcja w DESA Unicum będzie odbywać się online – przez aplikację, telefonicznie oraz zlecenie stałe. Transmisję z licytacji będzie można oglądać na kanałach społecznościowych domu aukcyjnego.

AIP

COMMENTS