21.6 C
Chicago
wtorek, 16 kwietnia, 2024

Nagrody w konkursie na modelowy dom jednorodzinny w programie Mieszkanie Plus

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Cztery nagrody główne i siedem równorzędnych wyróżnień przyznano w konkursie na modelowy dom jednorodzinnym w programie Mieszkanie Plus.

Konkurs zorganizował BGK Nieruchomości, który realizuje rządowy program wraz z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Uczestnicy musieli zaprojektować dom szeregowy i bliźniak o powierzchni 70 m2 oraz 2 domy wolnostojące – miejski i wiejski – o powierzchni 80 m2 dla rodziców z trójką dzieci. Do konkursu wpłynęło 90 prac, a najlepsze stworzyli studenci Politechniki Warszawskiej.

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosław Gowin mówił w trakcie uroczystości wręczania nagród, że „program Mieszkanie Plus będzie kołem napędowym polskiej gospodarki”. „Bardzo się cieszę, że w tym projekcie tak ważna rola przypada naukowcom. Jestem przekonany, że właśnie współpraca między nauką a gospodarką w imię realizowania tak ważnych celów społecznych, to może być ta dźwignia dla rozwoju Polski”, dodał wicepremier.

Współautor zwycięskiego projektu – Jakub Pieńkowski z Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej opisuje jak wygląda piętrowy dom ich autorstwa. „Na parterze mamy kuchnię razem z całą częścią dzienną, czyli salonem i jadalnią. Mamy też przewidziane miejsce na łazienkę, miejsce do pracy lub sypialnię dla rodziców. Dom jest tak zaplanowany, żeby na paterze dwuosobowe łóżko mogło się łatwo zmieścić. Z kolei na piętrze mamy trzy sypialnie dla dzieci oraz wygodną łazienkę z pralnią”.

Inna współautorka, Dorota Ryszko z Politechniki Warszawskiej mówi, że „najważniejsze było zorganizowanie miejsca, gdzie rodzina będzie wspólnie spędzać czas”.

„W naszej pracy uznaliśmy, że wyjdziemy od potrzeb człowieka, relacji rodzinnych, które uznaliśmy, że kształtują się najczytelniej przy stole rodzinnym. Dlatego w centralnym punkcie naszego domu znajduje się duży stół, a wnętrze organizuje się wokoło tej centralnej przestrzeni, gdzie rodzina może się zebrać i być razem”, dodaje Dorota Ryszko.

Zwycięzcy otrzymali 25 tysięcy złotych. Mogą też wziąć udział w postępowaniu z wolnej ręku na wykonanie prototypu domu w rządowym programie Mieszkanie Plus.

BGK Nieruchomości już buduje mieszkania w budownictwie wielorodzinnym w programie Mieszkanie Plus. W przygotowaniu jest ponad 25 tysięcy mieszkań, z czego 2 tysiące jest w budowie. Łączna wartość tych inwestycji przekracza 3 miliardy złotych.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/ Martyna Szymczakowska/kano

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520