HomeŚwiat

Nagroda pokojowa UNESCO dla burmistrz włoskiej wyspy Lampedusa

Nagroda pokojowa UNESCO dla burmistrz włoskiej wyspy Lampedusa

Burmistrz włoskiej wyspy Lampedusa Giuseppina Nicolini i organizacja SOS Mediterranee, ratująca i pomagającą uchodźcom, zostali laureatami nagrody pokojowej, przyznawanej przez UNESCO.

W uzasadnieniu organizacja napisała, że nagroda Felix Houphouet-Boigny została im przyznana “za pracę na rzecz ocalenia życia uchodźców i imigrantów, a także godnego ich przyjęcia”.
Wyspa Lampedusa to najbardziej wysunięta na południe część terytorium Włoch. Do jej wybrzeży docierają tysiące migrantów, przybywających do Europy z Afryki Północnej przez Morze Śródziemne. Burmistrz Giuseppina Nicolini aktywnie angażuje się w pomoc przybyszom. Natomiast założona w 2015 roku organizacja pozarządowa SOS Mediterranee każdego tygodnia ratuje setki kobiet, mężczyzn i dzieci. We współpracy z innymi organizacjami podejmuje ludzi z szalup i stateczków, którymi płyną przez morze.
Zapoczątkowany w 2011 roku wraz z wybuchem wojny w Syrii kryzys migracyjny spowodował napływ fali uchodźców do Europy. Jeden ze szlaków wiedzie przez Morze Śródziemne. Według szacunków, od 2013 roku przy przeprawie życie straciło blisko 13 tysięcy osób.
Nagroda pokojowa imienia Felixa Houphouet-Boigny’ego jest przyznawana przez UNESCO rokrocznie od 1990 roku osobom lub instytucjom, które znacząco przyczyniły się do promowania, poszukiwania, zachowania lub utrzymania pokoju, zgodnie z Kartą Narodów Zjednoczonych i Konstytucją UNESCO. Laureat otrzymuje 150 000 dolarów, złoty medal i dyplom pokoju. Jeśli jest wielu laureatów, nagrodę dzieli się równomiernie.

(IAR)/AFP, Fot. Twitter.com

COMMENTS