Nagrody konkursu “Piosenka na 100” wręczone

Nagrody konkursu “Piosenka na 100” wręczone

Iwona Kmiecik, Małgorzata Markiewicz i Tadeusz Olchowski odebrali nagrody w konkursie Polskiego Radia i ZAIKS-u “Piosenka na 100”. Uroczystość odbyła się w siedzibie Stowarzyszenia Autorów ZAIKS w Warszawie. 
Konkurs zorganizowano z okazji stulecia działalności Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. ‘”iał on popularyzować polską twórczość i prezentować ją słuchaczom Polskiego Radia” – powiedział doradca zarządu Polskiego Radia Stanisław Bukowski. Jak dodał, jego zdaniem było to niezwykle ważne wydarzenie, które może mieć w przyszłości kontynuację.
Michał Komar – wiceprezes Stowarzyszenia Autorów ZAiKS i pomysłodawca konkursu, przypominał, że zgłoszono do niego ponad tysiąc utworów: “To jest gigantyczny, niespotykany w historii polskiej piosenki wynik” – podkreślił.
Małgorzatę Markiewicz nagrodzono za najlepsze wykonanie. Uznanie jurorów zdobyła jej interpretacja utworu “Niebywałe”. Laureatka dziękowała Polskiemu Radiu i ZAiKS-owi za tę wspaniałą inicjatywę. Mówiła, że Polskie Radio towarzyszy jej od lat. “Kiedy wystąpiłam na debiutach w Opolu, dostałam właśnie nagrodę Polskiego Radia i od tego czasu jestem jego podopieczną”- dodała.
W kategorii najlepsza kompozycja nagrodę otrzymała Iwona Kmiecik, za warstwę muzyczną piosenki – “Ziemia Księżyc”. Wokalistka podkreśliła, że to dla niej szczególne wyróżnienie. “Jestem niezwykle wzruszona, ponieważ nagroda za muzykę jest dla mnie najważniejsza i myślę, że dzięki niej będę jeszcze więcej komponować” – powiedziała. Jej zdaniem takie inicjatywy inspirują młodych ludzi do tworzenia swojej muzyki, bez względu na to, czy są wspierani przez wielkie wytwórnie, czy robią to na własną rękę.
Za najlepszy tekst kapituła uznała słowa piosenki “Janusze”. Ich autor Tadeusz Olchowski powiedział, że nagroda była dla niego zaskoczeniem, ponieważ jest debiutantem. “Gdyby ktoś powiedział mi jeszcze trzy lata temu, że napiszę jakiś tekst, to bym nie uwierzył” – wyjaśniał.
Rozstrzygnięcie konkursu zostało ogłoszone podczas 55. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu. Każdy z laureatów otrzymał nagrodę w wysokości 30 tysięcy złotych.
W kapitule konkursu znaleźli się: producent muzyczny i autor piosenek między innymi zespołu Perfect – Bogdan Olewicz, założyciel i lider zespołu De Mono, kompozytor, autor tekstów i producent muzyczny Marek Kościkiewicz, kierownik redakcji muzycznej Trójki Piotr Metz, dyrektor Agencji Muzycznej Polskiego Radia Piotr Nagłowski oraz Paweł Sztompke – kierownik redakcji muzycznej radiowej Jedynki.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Agata Woźniak&Dorota Piotrowska/dyd

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0