Nagroda Złotego Lwa za całokształt twórczości dla Jerzego Skolimowskiego

Nagroda Złotego Lwa za całokształt twórczości dla Jerzego Skolimowskiego

Reżyser Jerzy Skolimowski otrzyma Złotego Lwa za całokształt twórczości podczas 73. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji – poinformował Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 
Reżyser powiedział Informacyjnej Agencji Radiowej, że jest ogromnie zaszczycony nagrodą. Jest wdzięczny festiwalowi oraz dyrektorowi Alberto Barberze za to, że znalazł się w znakomitym towarzystwie twórców światowego kina uhonorowanych Złotymi Lwami. Artysta dodał, że tę listę otwiera jego ulubiony reżyser – Orson Welles. Jerzy Skolimowski powiedział, że przyjmuje tę nagrodę jako zachętę do dalszej pracy i jako wyraz uznania dla współczesnej polskiej kinematografii. Jak dodał, że “będzie się starał, aby ten sukces nie przewrócił mu w głowie”.
Jerzy Skolimowski jest laureatem wielu nagród filmowych. Jego film “Essential Killing” zdobył w 2010 roku Nagrodę Specjalną Jury na festiwalu filmowym w Wenecji. Otrzymał też nagody na festiwalach w Mar Del Plata oraz w Gdyni. Film uhonorowano także nagrodą Polskiej Akademii Filmowej w najważniejszych kategoriach. Otrzymał też nominację do Europejskiej Nagrody Filmowej za najlepsze zdjęcia.
W 1985 roku, równiez na festiwalu weneckim, otrzymał Nagrodę Specjalną Jury za film “Latarniowiec”, a w 1982 roku nagrodę na Festiwalu Filmowym w Cannes za najlepszy scenariusz do filmu “Fucha”.
Jerzy Skolimowski jest nie tylko reżyserem, lecz również scenarzystą, autorem sztuk teratralnych oraz poezji. Jest też muzykiem jazzowym oraz malarzem.
Nagroda Złotego Lwa za całokształt twórczości jest przyznawana od 1969 roku. Wśród artystów uhonorowanych tą nagrodą znaleźli się miedzy innymi Andrzej Wajda, Michelangelo Antonioni, Martin Scorsese oraz Eric Rohmer.
Razem z Jerzym Skolimowskim Złotego Lwa za całokształt twórczości otrzyma również francuski aktor Jean-Paul Belmondo. Tegoroczny Festiwal Filmowy w Wenecji odbędzie się od 31 sierpnia do 10 września.

TS/IAR/mile/magos, FOT. MACIEJ STANIK / POLSKAPRESSECOMMENTS

WORDPRESS: 0