HomeMazowieckie

Nagroda za „tęczową zarazę”. Arcybiskup Jędraszewski laureatem nagrody „Strażnik Wartości”

Nagroda za „tęczową zarazę”. Arcybiskup Jędraszewski laureatem nagrody „Strażnik Wartości”

Metropolita krakowski ks. arcybiskup Marek Jędraszewski został pierwszym laureatem nagrody specjalnej „Strażnik Wartości”. Został wyróżniony za wkład w proces beatyfikacyjny Jánosa Esterházyego, który pomagał polskim uchodźcom w czasie II wojny światowej. Ale w laudacji na cześć laureata przypomniano jego słowa o „tęczowej zarazie”, użyte w kontekście środowisk LGBT, co przyznający nagrodę uznali za sprzeciw „wobec destrukcyjnych względem człowieka, rodziny i rodziny rodzin – czyli narodu pseudo-prawd”.

– Posłańcem, a zarazem strażnikiem wartości, jest nasz laureat, którego wygłoszone w rocznicę Powstania Warszawskiego słowa sprzeciwu wobec destrukcyjnych względem człowieka, rodziny i rodziny rodzin – czyli narodu pseudo-prawd, zabłysnęły w tym roku niczym światło latarni morskiej – mówił dr Maciej Szymanowski, dyrektor Instytutu Felczaka wygłaszając laudację na cześć metropolity krakowskiego. – Czerwona zaraza już po naszej ziemi całe szczęście nie chodzi, co wcale nie znaczy, że nie ma nowej, która chce opanować nasze dusze, serca i umysły. Nie marksistowska, bolszewicka, ale zrodzona z tego samego ducha, neomarksistowska. Nie czerwona, ale tęczowa – mówił arcybiskup Marek Jędraszewski podczas mszy w kościele Mariackim z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

W środę 6 listopada 2019 roku Rada Miasta Krakowa rozpatrywała projekt uchwały zmieniającej zasady przyznawania medalu Cracoviae Merenti. Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Dominik Jaśkowiec zaproponował usunięcie ze składu kapituły medalu metropolitę krakowskiego arcybiskupa Marka Jędraszewskiego – właśnie za słowa o „tęczowej zarazie”, Większość radnych była przeciwko uchwale uznając, że metropolity nie należy karać za kontrowersyjne słowa. Nagrodę „Strażnik Wartości” przyznał metropolicie krakowskiemu Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. W. Felczaka. Galę, podczas której wręczano wyróżnienie, zorganizował w czwartek 7 listopada 2019 roku na Zamku Królewskim w w Warszawie tygodnik “Do Rzeczy”.

Patronat nad wydarzeniem objął prezydent Andrzej Duda. Współorganizatorami gali byli Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury oraz Zamek Królewski, a partnerami m.in. duże spółki państwowe – PKN Orlen, PGNiG, Grupa Energa, KGHM Polska Miedź, Grupa PZU, Totalizator Sportowy, Poczta Polska.

Podczas gali wręczono także nagrody„Strażnik Pamięci” przyznawane od kilku lat w trzech kategoriach – Mecenas, Instytucja i Twórca. Wyróżnienia otrzymali: Polskie Linie Lotnicze LOT (Mecenas), Stowarzyszenie Upamiętniania Polaków Pomordowanych na Wołyniu (Instytucja) i Wojciech Tomczyk – dramaturg, scenarzysta teatralny i filmowy, producent i krytyk filmowy (Twórca).

Red. AIPCOMMENTS