HomePILNE

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny dla Yoshinori Ohsumi z Uniwersytetu w Tokio

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny dla Yoshinori Ohsumi z Uniwersytetu w Tokio

W Instytucie Karolinska w Solna pod Sztokholmem ogłoszono tegorocznego laureata nagrody Nobla w dziedzinie medycyny. Statuetka powędrowała do naukowca Yoshinori Ohsumiego za rozpracowanie mechanizmu działania autofagii.

Wykrycie mechanizmów dotyczących autofagii komórek to sukces, za który przyznano w Sztokholmie tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny. Otrzyma ją japoński naukowiec, Yoshinori Ohsumi z Uniwersytetu Technologicznego w Tokio.
Badał on zjawisko autofagii, czyli trawienia przez komórkę obumarłych lub uszkodzonych elementów jej własnej struktury. To tak, jakby komórka zjadała się sama. Jest to proces, w którym nasze komórki wykorzystują własne struktury, by wyprodukować energię i zbudować nowe, funkcjonujące części – tłumaczyła podczas ceremonii ogłoszenia nazwiska laureata, profesor Maria Masucci.
Yoshinori Ohsumi w latach 90-tych badał drożdże i odkrył geny autofagii, co pozwoliło zrozumieć, jak komórki reagują na głód czy infekcje.
Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny przyznaje Instytut Karolinska – uznawany za najbardziej prestiżowy uniwersytet medyczny w Szwecji.
Nagroda Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny została przyznana po raz sto siódmy. Do tej pory uhonorowano nią łącznie 211 osób. W przeszłości Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii lub medycyny przyznano naukowcom między innymi za odkrycie wirusa HIV, insuliny, penicyliny, struktur DNA czy grup krwi. Wysokość nagrody to osiem milionów koron szwedzkich, czyli ponad 830 tysięcy euro. Poza tym uhonorowana osoba dostaje dyplom i medal.
Jutro zostaną ogłoszone nazwiska tegorocznych laureatów w dziedzinie fizyki.
Ceremonia wręczenia nagród odbędzie się w grudniu w Sztokholmie.

IAR/Rafał Motriuk/mg/dj/fot.twitter

COMMENTS