"> Nagroda Nobla w dziedzinie ekonomii za "eksperymentalne badania, dotyczące łagodzenia ubóstwa w świecie" - wiadomosci.com

Nagroda Nobla w dziedzinie ekonomii za “eksperymentalne badania, dotyczące łagodzenia ubóstwa w świecie”

Nagroda Nobla w dziedzinie ekonomii za “eksperymentalne badania, dotyczące łagodzenia ubóstwa w świecie”

Pochodzący z Indii Abhijit Banerjee, Esther Duflo z Francji i Michael Kramer ze Stanów Zjednoczonych otrzymali nagrodę Nobla w dziedzinie ekonomii. Przyznano ją za “eksperymentalne badania, dotyczące łagodzenia ubóstwa w świecie”.

Nazwiska laureatów odczytał sekretarz generalny Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk, Goeran Hansson. Wszyscy pracują w Stanach Zjednoczonych. Esther Duflo jest drugą kobietą, która otrzymała Nobla w dziedzinie ekonomii.

W uzasadnieniu werdyktu napisano, że prace laureatów pokazują, jak problem ubóstwa może być rozwiązywany przez analizę kwestii szczegółowych, związanych między innymi z edukacją i ochroną zdrowia. “Bezpośrednim skutkiem ich badań jest to, że przeszło pięć milionów indyjskich dzieci korzysta z efektywnych programów wyrównawczych w szkołach” – napisali członkowie Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk.

Nagroda w dziedzinie ekonomii to dodatkowe wyróżnienie, o którym nie wspomniał w swoim testamencie Alfred Nobel. Ustanowił ją Bank Szwecji i z tego powodu jej formalna nazwa to Nagroda Banku Szwecji imienia Alfreda Nobla.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Nobelprize&Intertnet/Reuters/Siekaj/wkCOMMENTS

WORDPRESS: 0