Nagroda Literacka Europy Środkowej Angelus dla Polaka Maciej Płazy, autora powieści “Robinson w Bolechowie”

Nagroda Literacka Europy Środkowej Angelus dla Polaka Maciej Płazy, autora powieści “Robinson w Bolechowie”

Maciej Płaza, autor powieści “Robinson w Bolechowie” (Wydawnictwo W.A.B.) został laureatem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Pisarz otrzymał 150 tysięcy złotych. Werdykt 13 jurorów, przyznawanej we Wrocławiu nagrody, jest historyczny, bo nigdy wcześniej nie wygrał polski pisarz.
Maciej Płaza powiedział, że nie spodziewał się wyróżnienia. “To jest wspaniała nagroda, zwłaszcza, że jest międzynarodowa” – powiedział Maciej Płaza.
Nagrodzona powieść dzieje się głównie we wsi Bolechów, dokąd wraca bohater – znany malarz. Czas akcji rozpoczyna się jeszcze przed II wojną światową – mówi juror Piotr Śliwiński. To jest opowieść historyczno-rodzinna, która staje się powieścią o artyście – mówi juror.
Książka Macieja Płazy wygrała również w internetowym plebiscycie czytelników. W tej kategorii autora nagrodzono laurem honorowym im. Natalii Gorbaniewskiej oraz grafiką. Nagrodę Angelusa za przekład i 20 tysięcy złotych odebrała Elżbieta Sobolewska, tłumaczka powieści “Pamięć” węgierskiego pisarza Petera Nadasa (Biuro Literackie).
Maciej Płaza jest tłumaczem literatury anglojęzycznej, doktorem nauk humanistycznych, mieszka w Poznaniu. Dziś o 12:00 w Klubie Proza we Wrocławiu odbędzie się spotkanie z laureatem Angelusa. Poprowadzi je prof. Piotr Śliwiński.

IAR/Radio Wrocław/sp/as

 W tym tygodniu polecamy ► Kennedy’ego zabił Oswald. Adamowicza zabił Wilmont! Skończmy z ukrywaniem przestępców w Polsce

COMMENTS

WORDPRESS: 0