HomeŚwiat

Nadzwyczajna sesja Parlamentu Europejskiego na temat koronawirusa, głosowania mailowo

Nadzwyczajna sesja Parlamentu Europejskiego na temat koronawirusa, głosowania mailowo

Dziś nadzwyczajna sesja Parlamentu Europejskiego (początek 10.00) i głosowanie (wieczorem, ok. 22.00) w sprawie planu działań w walce z koronawirusem. Deputowani, którzy są w Brukseli, będą mogli przyjść na obrady, ale większość będzie je śledzić z domów w swoich krajach. Głosowanie zostanie przeprowadzone mailowo.

Sesję Parlamentu Europejskiego otworzy rano jego przewodniczący David Sassoli, a później odbędzie się debata na temat działań Unii w walce z koronawirusem. Wieczorem europosłowie, korzystając z poczty elektronicznej, mają zaakceptować plan łagodzący negatywne skutki wirusa, przede wszystkim fundusz w wysokości 37 miliardów euro, który zaproponowała przewodnicząca Komisji kilkanaście dni temu. “Tworzymy fundusz, by zagwarantować wsparcie dla systemów służby zdrowia, pobudzenie rynku pracy oraz wsparcie małych i średnich firm ze wszystkich sektorów, które zostały dotknięte przez kryzys” – mówiła Ursula von der Leyen.

Europosłowie mają też zaakceptować propozycję Komisji, która pomoże finansowo liniom lotniczym. Chodzi o tak zwane lotniskowe sloty, czyli prawa do startów i lądowań kupowanych przez przewoźników. Będą oni mogli utrzymać je nawet jeśli z powodu koronawirusa i spadku ruchu pasażerskiego pozostaną niewykorzystane. “Nie będzie lotów duchów, gdy linie wysyłają prawie puste samoloty, żeby nie stracić slotów” – argumentowała szefowa Komisji.

IAR/Beata Płomecka/w hm

COMMENTS