HomeŚwiat

Nadużycia wobec dzieci w australijskich instytucjach religijnych

Nadużycia wobec dzieci w australijskich instytucjach religijnych

Australijska komisja badająca od kilkunastu lat nadużycia wobec dzieci podała, że 7 procentom australijskich księży zarzucano takie nadużycia w latach 1950-2010.

Wyniki badań Królewskiej Komisji do spraw Instytucjonalnego Zbadania Nadużyć Seksualnych Przeciwko Dzieciom, po raz pierwszy zostały podane do publicznej wiadomości.
Komisja została utworzona w 2013 roku a jej zadaniem jest badanie podejrzeń o seksualne i fizyczne nadużycia wobec dzieci w różnych instytucjach Australii; m.in szkołach, klubach sportowych i organizacjach religijnych. Jak powiedziała główna prawnik współpracująca z Komisją, Gail Furness, 60 procent osób uważających się za ofiary nadużyć poinformowało, że doznało ich w instytucjach religijnych . Z tego dwie trzecie dotyczy wspólnot katolickich. Jak powiedziała Gail Furness, podejrzenia o nadużycia wobec dzieci były ignorowane, a one same czasem nawet karane. Zarzuty zaś – jak dodała – nie były badane. Zdarzało się jednak, że księża i inne osoby związane ze wspólnotami religijnymi były przenoszone. Ale parafie i społeczności, do których byli delegowani, nie znały ich przeszłości- mówiła Gail Furness.
Komisja podała, że 4,5 tysiąca osób twierdzi, iż w latach 1980-2015 były ofiarami nadużyć w ponad 1000 katolickich instytucji w całym kraju. Średni wiek ofiary w przypadku dziewczynek wynosił 10,5 roku, a w przypadku chłopców 11,5. Komisja zbadała również liczbę deklarowanych roszczeń przeciwko 10 religijnym społecznościom w latach 1950-2010. W czterech z nich zarzuty dotyczyły ponad 20 procent duchownych.
Watykan – jak pisze BBC – uważnie przygląda się postępowaniu. Stojący na czele australijskiego kościoła kardynał George Pell zeznawał już przed komisją w sprawie tego, jak Kościół reagował na padające zarzuty molestowania seksualnego. Z kolei Francis Sullivan z rady reprezentującej stronę kościelną w tym postępowaniu powiedział: “Te liczby szokują i są nie do podważenia. To tragiczne, ale jako katolicy musimy opuścić głowy ze wstydu “. Zaznaczył też, że Kościół Katolicki poniósł “ogromną porażkę” ponieważ nie potrafił obronić dzieci. W ciągu następnych tygodni przed komisją mają zeznawać australijscy hierarchowie. Końcowy raport Komisja ma zaprezentować do końca roku.

(IAR)/bbc.com, Fot. Dreamstime.com

COMMENTS