HomePOLSKAMazowieckie

Nadia Sawczenko na szczycie NATO: Świat powinien cieszyć się harmonią

Nadia Sawczenko na szczycie NATO: Świat powinien cieszyć się harmonią

– Dziękuję NATO, ponieważ Sojusz dotrzymuje słowa i wspomaga nas w trudnej sytuacji – powiedziała Nadia Sawczenko, ukraińska posłanka, w trakcie drugiego dnia szczytu NATO w Warszawie.

 

Nadia Sawczenko przybyła do stolicy Polski na specjalne zaproszenie. Brała udział w forum eksperckim państw członkowskich Sojuszu.

– Świat powinien cieszyć się harmonią i temu służy sojusz NATO, który nie może pozwalać na szaleństwa wojenne w Europie – powiedziała Sawczenko. W reakcji na te słowa zgromadzeni tam delegaci wstali z miejsc i podziękowali Ukraince oklaskami.

Sawczenko podziękowała także naszemu krajowi, którego zaangażowanie na Ukrainie oceniła bardzo pozytywnie. – Dziękuję Polsce, która jest członkiem NATO i gospodarzem szczytu i dziękuję NATO – zaznaczyła.

35-letnia porucznik ukraińskich sił zbrojnych została skazana przez rosyjski sąd na 22 lata więzienia. Uznał on, że jest współwinna śmierci dwóch rosyjskich dziennikarzy, którzy zginęli podczas walk w Donbasie w 2014 roku. Sawczenko walczyła wtedy przeciwko separatystom i – jak twierdzi – została przez nich uprowadzona do Rosji, zanim dziennikarze zginęli. Ostatecznie po zakulisowych  rozmowach strona rosyjska zdecydowała się uwolnić Nadię Sawczenko w zamian za wypuszczenie na wolność przez Ukraine dwóch skazanych przez sąd oficerów rosyjksich służb specjalnych, którzy brali udział w walkach na wschodzie Ukrainy..

Obecnie Sawczenko jest posłanką ukraińskiego parlamentu z ramienia partii Batkiwszczyna, której przewodniczy była premier tego kraju Julia Tymoszenko.

TS/Damian Witek AIP, Fot. aip

COMMENTS