Nad Warszawą przeszła nawałnica

Nad Warszawą przeszła nawałnica

Przed piątkowymi burzami stołeczny ratusz oficjalnie ostrzegał mieszkańców i nie były to przesadzone słowa. Nawałnica przeszła nad Warszawą, a jej skutki będą usuwane przez co najmniej kilka godzin. W wielu miejscach połamane są drzewa, które spowodowały liczne zniszczenia.

Na ulicach stolicy leży w tym momencie wiele drzew, które najczęściej przewracały się na zaparkowane niedaleko samochody. Kilka z nich blokuje także drogi, nawet w centrum miasta oraz torowiska tramwajowe. Taka sytuacja dokucza obecnie mieszkańcom m.in. na ul. Nowowiejskiej i Emilii Plater. Zadziało się także na Ochocie – mieszkańcy relacjonują, że po placu Narutowicza latały gałęzie, połamało się też kilka drzew przy ul. Pasteura.

 

 

Runęło też drzewo na Wisłostradzie. Droga jest zablokowana – wszystkie pasy w kierunku Żoliborza stoją.- Apelujemy do mieszkańców o ostrożność. Organizatorów imprez w parkach ostrzegamy przez potencjalnym niebezpieczeństwem i poddajemy pod rozwagę zmianę terminu wydarzeń. Kierowców prosimy o rozważne parkowanie, w miarę możliwości niebezpośrednio pod drzewami. Silny wiatr połamał wiele drzew, w wyniku lokalnych zawirowań niektóre mogą mieć naruszone systemy korzeniowe, co może wpływać na ich stabilność. W koronach mogą znajdować się nadłamane gałęzie, które mogą spadać nawet w ciągu kilku najbliższych dni. Zarząd Oczyszczania Miasta zlecił niezwłoczne sprzątanie miasta, w pierwszej kolejności połamane drzewa i konary usuwane są z jezdni oraz chodników. Prowadzony jest też monitoring drzew pod kątem potencjalnego zagrożenia – informuje w oficjalnej notce, Magdalena Niedziałek, Podinspektor w Dziale Organizacyjnym i Komunikacji Społecznej Zarządu Oczyszczania Miasta.

 

Zamknięto także stołeczny ogród zoologiczny. Połamanych zostało wiele drzew i gałęzi, niektóre trasy są nieprzejezdne, zaś nadłamane i nadwyrężone wiatrem gałęzie stanowią poważne zagrożenie dla zwiedzających. Z tego powodu Dyrekcja zdecydowała się zamknąć bramy ogrodu, zatem wizyta w ZOO w dniu dzisiejszym nie jest możliwa. – Mamy nadzieję, że szkody i zagrożenia uda nam się usunąć do jutra. Będziemy Was informować o stanie prac i o tym, czy jutro Ogród będzie otwarty – czytamy na fanpage’u ZOO na facebooku. Natomiast Gmina Żydowska w Warszawie podała, że na ulicy Twardej wichura powaliła kilka drzew, przewracając jeden na tzw. “biały budynek”. Wiatr zniszczył też dwie tablice wystawy, którą Gmina prezentuje na parkingu. Na szczęście nic się nikomu nie stało

 

TS/red. (aip), Fot. Szymon Starnawski



COMMENTS

WORDPRESS: 0