Obraz Matki Bożej Bocheńskiej jest starszy niż przypuszczano. Z badań wynika, że pochodzi prawdopodobnie z pierwszej poł. XV wieku.
Do konserwatorów, którzy przez kilka miesięcy pracowali nad odrestaurowaniem mocno zniszczonego cudownego obrazu Matki Bożej Bocheńskiej, dotarły właśnie wyniki badań, które pozwalają określić wiek malowidła. – Okazało się, że obraz prawdopodobnie powstał w I połowie XV wieku – mówi Jacek Kobiela, konserwator dzieł sztuki. To sensacyjne odkrycie. Do tej pory nieznana była co prawda data powstania obrazu, zakładano jednak, że jest on o dwieście lat młodszy. Z zachowanych informacji wynika, że w tym czasie obraz został podarowany przez wielickiego mieszczanina dominikanom z bocheńskiego klasztoru. To oni mieli zdecydować o umieszczeniu cudownego wizerunku w kościele św. Mikołaja w Bochni. – Co działo się wcześniej, to na razie jeszcze zagadka.
Wiadomo, że obraz powstał w Częstochowie, jako kopia tamtejszego cudownego wizerunku Matki Bożej. Tajemnicą jest jednak to, w jaki sposób znalazł się w rękach mieszczanina – mówi Urszula Dyląg, która także pracowała przy odnawianiu wizerunku bocheńskiej Matki Boskiej. Odrestaurowano go przy użyciu najnowocześniej-szych technik. Konieczne było przy tym podklejenie całego obrazu nowym płótnem. Poza twarzą Matki Bożej, powierzchnia obrazu była podziurawiona przypinanymi do niego przez wieki wotami. Historycy są zgodni co do tego, że obraz stanowił dużą wartość dla jego właściciela. Świadczy o tym choćby fakt, że człowiek ten zdecydował się podarować malowidło Kościołowi, zamiast zostawić je dla spadkobierców w swojej rodzinie.
– Mam nadzieję, że wszystko uda się kiedyś wyjaśnić. Wiele razy już tak bywało, że podczas analizy dokumentów, które nie były ściśle związane z danym tematem, udawało się natrafić się na jakiś nieoczekiwany ślad. Tak było choćby podczas analizy rachunków miejskich z Bochni sprzed wieków, gdzie kronikarz opisał na marginesie historię pewnego zdarzenia kryminalnego z tamtego okresu – mówi Zofia Sitko, historyk z bocheńskiego oddziału Archiwum Narodowego w Krakowie.
Obraz Matki Bożej, który po kilku miesiącach renowacji powrócił do Kaplicy Matki Bożej Różańcowej, odwiedzają codziennie setki wiernych, nie tylko z Bochni. – Wiadomość o tym, że jest jeszcze starszy niż przypuszczano, podnosi na pewno jego wartość materialną. Dowodzi też, że modlimy się przed nim już ponad sześćset lat – zauważa Halina Mucha, przewodnicząca Katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana w Bochni.
Małgorzata Więcek-Cebula, Foto