Na stronie Kancelarii Premiera opublikowano wykaz lotów premier Beaty Szydło

Na stronie Kancelarii Premiera opublikowano wykaz lotów premier Beaty Szydło

Na stronie Kancelarii Premiera opublikowano wykaz lotów premier Beaty Szydło z czasow pełnienia przez nią tej funkcji. Jak poinformowano, wykaz sporządzono na podstawie dokumentów dostępnych w Kancelarii. 

Wykaz dostępny TUTAJ

Z wykazu wynika, że Beata Szydło od 29 listopada 2015 roku do 10 grudnia 2017 roku korzystała 164 razy z rządowych maszyn. Były to loty samolotami typu Embraer (75) oraz wojskowymi typu CASA (73), jak również śmigłowcami Sokół (16). W jednym przypadku był to lot czarterowy Boeingiem 737- do Ułan Bator w Mongolii.
Najwięcej lotów było realizowanych na trasie z Warszawy do Krakowa i Katowic i z powrotem.
Beata Szydło była szefem rządu od 16 listopada 2015 do 11 grudnia 2017 roku.

Była premier sama poprosiła o ujawnienie listy swoich lotów. W ostatni piątek na stronie Kancelarii Premiera umieszczono wykaz lotów wykonanych rządowymi maszynami przez premiera Mateusza Morawieckiego.
Dzisiaj rano szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk zapowiedział, że w najbliższych dniach będą opublikowane wykazy lotów poprzednich szefów rządów: Ewy Kopacz i Donalda Tuska.

W najbliższy piątek ma być zaprezentowana pierwsza wersja projektu ustawy o organizacji lotów najważniejszych osób w państwie. W przyszłym tygodniu projekt ma być skierowany na normalną ścieżkę legislacyjną. Chodzi o przepisy dotyczące przelotów o statusie HEAD, czyli z udziałem prezydenta, premiera oraz marszałków Sejmu i Senatu. Takie ustalenia zapadły na wczorajszym spotkaniu szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka z szefami klubów parlamentarnych i przedstawicieli kancelarii: prezydenta, Sejmu, Senatu. Na rozmowy nie przyszli politycy Platformy Obywatelskiej-Koalicji Obywatelskiej. Opozycja była reprezentowana między innymi przez PSL i Kukiz’15.
Michał Dworczyk poinformował też, że rząd chce, aby projekt został przyjęty jeszcze na sierpniowym posiedzeniu Sejmu.

Potrzeba doprecyzowania przepisów dotyczących korzystania przez najważniejsze osoby w państwie z samolotów rządowych powstała po tym, jak pod koniec lipca media poinformowały, że Marek Kuchciński zabierał członków rodziny na pokład rządowych samolotów. W ramach rekompensaty za 23 loty rządowymi samolotami były marszałek wpłacił 5 tysięcy złotych na Klinikę Budzik i 10 tysięcy złotych na Caritas. Potem Marek Kuchciński oświadczył, że nie złamał prawa i przeprosił za loty. Poinformował, że raz rządowym samolotem podróżowała jego żona. W ramach rekompensaty za ten lot zadeklarował wpłatę 28 tysięcy złotych na Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych. Warszawska Prokuratura Okręgowa poinformowała, że prowadzi postępowanie sprawdzające ewentualne nieprawidłowości w związku z lotami Marka Kuchcińskiego.
Marek Kuchciński zrezygnował w funkcji marszałka Sejmu. Zastąpiła go dotychczasowa szefowa MSWiA Elżbieta Witek.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/dydCOMMENTS

WORDPRESS: 0