HomePOLSKA

Na stronie Kancelarii Premiera opublikowano wykaz lotów premier Beaty Szydło

Na stronie Kancelarii Premiera opublikowano wykaz lotów premier Beaty Szydło

Na stronie Kancelarii Premiera opublikowano wykaz lotów premier Beaty Szydło z czasow pełnienia przez nią tej funkcji. Jak poinformowano, wykaz sporządzono na podstawie dokumentów dostępnych w Kancelarii. 

Wykaz dostępny TUTAJ

Z wykazu wynika, że Beata Szydło od 29 listopada 2015 roku do 10 grudnia 2017 roku korzystała 164 razy z rządowych maszyn. Były to loty samolotami typu Embraer (75) oraz wojskowymi typu CASA (73), jak również śmigłowcami Sokół (16). W jednym przypadku był to lot czarterowy Boeingiem 737- do Ułan Bator w Mongolii.
Najwięcej lotów było realizowanych na trasie z Warszawy do Krakowa i Katowic i z powrotem.
Beata Szydło była szefem rządu od 16 listopada 2015 do 11 grudnia 2017 roku.

Była premier sama poprosiła o ujawnienie listy swoich lotów. W ostatni piątek na stronie Kancelarii Premiera umieszczono wykaz lotów wykonanych rządowymi maszynami przez premiera Mateusza Morawieckiego.
Dzisiaj rano szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk zapowiedział, że w najbliższych dniach będą opublikowane wykazy lotów poprzednich szefów rządów: Ewy Kopacz i Donalda Tuska.

W najbliższy piątek ma być zaprezentowana pierwsza wersja projektu ustawy o organizacji lotów najważniejszych osób w państwie. W przyszłym tygodniu projekt ma być skierowany na normalną ścieżkę legislacyjną. Chodzi o przepisy dotyczące przelotów o statusie HEAD, czyli z udziałem prezydenta, premiera oraz marszałków Sejmu i Senatu. Takie ustalenia zapadły na wczorajszym spotkaniu szefa kancelarii premiera Michała Dworczyka z szefami klubów parlamentarnych i przedstawicieli kancelarii: prezydenta, Sejmu, Senatu. Na rozmowy nie przyszli politycy Platformy Obywatelskiej-Koalicji Obywatelskiej. Opozycja była reprezentowana między innymi przez PSL i Kukiz’15.
Michał Dworczyk poinformował też, że rząd chce, aby projekt został przyjęty jeszcze na sierpniowym posiedzeniu Sejmu.

Potrzeba doprecyzowania przepisów dotyczących korzystania przez najważniejsze osoby w państwie z samolotów rządowych powstała po tym, jak pod koniec lipca media poinformowały, że Marek Kuchciński zabierał członków rodziny na pokład rządowych samolotów. W ramach rekompensaty za 23 loty rządowymi samolotami były marszałek wpłacił 5 tysięcy złotych na Klinikę Budzik i 10 tysięcy złotych na Caritas. Potem Marek Kuchciński oświadczył, że nie złamał prawa i przeprosił za loty. Poinformował, że raz rządowym samolotem podróżowała jego żona. W ramach rekompensaty za ten lot zadeklarował wpłatę 28 tysięcy złotych na Fundusz Modernizacji Sił Zbrojnych. Warszawska Prokuratura Okręgowa poinformowała, że prowadzi postępowanie sprawdzające ewentualne nieprawidłowości w związku z lotami Marka Kuchcińskiego.
Marek Kuchciński zrezygnował w funkcji marszałka Sejmu. Zastąpiła go dotychczasowa szefowa MSWiA Elżbieta Witek.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/dyd

COMMENTS