Na Stadionie Narodowym w Warszawie rozpoczęły się obrady “okrągłego stołu”, poświęconego problemom edukacji

Na Stadionie Narodowym w Warszawie rozpoczęły się obrady “okrągłego stołu”, poświęconego problemom edukacji

Na Stadionie Narodowym w Warszawie rozpoczęły się obrady “okrągłego stołu”, poświęconego problemom edukacji. Uczestniczy w nich około 60 osób: premier Mateusz Morawiecki, wicepremierzy Beata Szydło i Jarosław Gowin, minister edukacji Anna Zalewska, minister Paweł Mucha z kancelarii prezydenta, rzecznik praw dziecka, przedstawiciele nauczycieli, samorządów, rodziców i ekspertów.

***

Joanna Lichocka, członkini Rady Mediów Narodowych i posłanka Prawa i Sprawiedliwości uważa, że rozpoczynający się dziś okrągły stół dotyczący edukacji powinien mieć jak najszerszą formułę. W “Sygnałach dnia” na antenie radiowej Jedynki Joanna Lichocka mówiła o tematach, które mają zostać poruszone w trakcie rozmów o oświacie na Stadionie Narodowym.
Joanna Lichocka powiedziała, że chciałby aby okrągły stół był szeroką rozmową o edukacji, zawodzie nauczyciela i jego pozycji oraz o poziomie nauczania jakie oferuje edukacja publiczna. “To również dotyczy pensum. Jak wiadomo krytyczne uwagi które wychodzą w badaniach o szkolnictwie w Polsce dotyczą również bardzo niskiego pensum nauczycieli” – powiedziała Joanna Lichocka.
Posłanka Prawa i Sprawiedliwości przypomniała, że w porozumieniu, które zaproponowała strona rządowa, znalazły się zapisy o zwiększeniu pensum z 18 do 22 lub 24 godzin. Wiązałoby się to z podwyżkami wynagrodzeń nauczycieli.

***

 

Premier Mateusz Morawiecki otworzy w południe obrady okrągłego stołu, poświęconego problemom oświaty. Poinformował o tym szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Michał Dworczyk. Powiedział on, że w obradach weźmie udział około 60 osób.
Szef kancelarii premiera zaznaczył, że do udziału w debacie zostały zaproszone liczne środowiska i podmioty zajmujące się na co dzień edukacją, a także wszystkie kluby parlamentarne, centrale związkowe, nauczyciele oraz rodzice i przedstawiciele samorządów.
Michał Dworczyk podkreślił, że tak szerokie spektrum uczestników obrad jest niezbędne, żeby wypracować dobre rozwiązania, które będą fundamentem do kolejnego etapu reformy oświaty.
Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przedstawił też harmonogram prac okrągłego stołu. Rozpocząć obrady ma premier Mateusz Morawiecki, po nim wystąpią wicepremier Beata Szydło i prezydencki minister Paweł Mucha. “Liczymy, że pierwsza część potrwa około 5-6 godzin, następnie będzie przerwa i kolejna część – dotycząca przygotowań do obrad w podstolikach, które rozpoczną się w przyszłym tygodniu” – mówił.
Michał Dworczyk zaapelował też do przedstawicieli oświatowych związków zawodowych i opozycji o wzięcie udziału w dyskusji na temat zmian w systemie edukacji. “Polskiej oświacie potrzebny jest kompromis, a rozbieżności można zlikwidować poprzez dialog” – dodał szef kancelarii premiera.
Dzisiejsze posiedzenie będzie miało charakter wstępny, transmitować je będzie Telewizja Polska.

 

 

 

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)Siekaj/dw/zrCOMMENTS

WORDPRESS: 0