HomePILNE

Na południu Polski utrzymuje się trudna sytuacja powodziowa

Na południu Polski utrzymuje się trudna sytuacja powodziowa

Na południu Polski utrzymuje się trudna sytuacja powodziowa. Stany alarmowe przekroczone są na prawie czterdziestu wodowskazach, głównie w dorzeczu Wisły. W nocy w Krakowie umacniano wał rzeki Serafy, przez który przelewała się woda. Podtopionych zostało wiele domów i posesji, także w rejonie Wieliczki.

Od 8.00 do popołudnia przez Kraków będzie przepływać fala wezbraniowa na Wiśle. Bulwary wiślane zabezpieczono specjalnymi zaporami. W mieście obowiązuje alarm przeciwpowodziowy, ale- według specjalistów- poziom Wisły nie powinien przekroczyć 6 metrów.

Małopolska policja informuje, że monitoruje stan dróg, rano wzmocnione siły “drogówki” ruszą na krakowskie skrzyżowania regulować ruch, tak by pomagać kierowcom omijać zalane odcinki. W Krakowie występują też utrudnienia w funkcjonowaniu komunikacji autobusowej w związku z zalanymi drogami:.

Alarmy powodziowe w Małopolsce obowiązują w dziewięciu powiatach, ośmiu gminach i w trzech miastach, oprócz Krakowa- w Tarnowie i w Oświęcimiu.

Ostatniej doby na południu Polski straż pożarna interweniowała 2 tysiące razy, najczęściej w powiatach: krakowskim, wielickim, wadowickim i oświęcimskim.

Tylko w Małopolsce podtopionych jest ponad 300 budynków.

W związku zagrożeniem o 9.00 w Krakowie odbędzie się kolejne posiedzenie sztabu zarządzania kryzowego z udziałem premiera i członków rządu, a także
szefów najważniejszych służb i wojewodów.

“Zapraszam jutro na 9.00 na spotkanie sztabu wszystkich państwa, wszystkich wojewodów – wojewodę małopolskiego, śląskiego, podkarpackiego oraz świętokrzyskiego w związku z przewidywanymi falami kulminacyjnymi w nocy”- powiedział podczas wieczornego posiedzenia sztabu premier Mateusz Morawiecki.

Wcześniej premier przebywał na terenach dotkniętych podtopieniami i powodzią, m,in. w miejscowości Czarnochowice, na stopniu wodnym Kościuszko w Krakowie oraz przy zbiorniku retencyjnym Bieżanów na rzece Serafie. Zapewniał, że sytuacja cały czas jest monitorowana i służby “przygotowują się na ewentualną drugą falę powodziową”.

 

IAR

COMMENTS