HomePOLSKA

“Na mszy nie można zarazić się koronawirusem”. Apele by TV Trwam sprostowała szkodliwy przekaz wykładowcy KUL

“Na mszy nie można zarazić się koronawirusem”. Apele by TV Trwam sprostowała szkodliwy przekaz wykładowcy KUL

Ks. Tadeusz Guz, wykładowca KUL tłumaczy w TV Trwam, że można bez obaw przyjmować komunię do ust. Tłumaczy, że kapłan ma czyste ręce, także „w sensie nadprzyrodzonym”.

Ks. prof. dr hab. Tadeusz Guz, z Katedry Społecznych i Humanistycznych Podstaw Architektury Krajobrazu zabrał głos w sprawie koronowirusa na antenie TV Trwam. Tłumaczy, że „pan Bóg żadnych wirusów nie rozprzestrzenia” i spokojnie wierni mogą przychodzić na msze.

To kłóci się z rządowymi wskazaniami, że w nabożeństwach może obecnie uczestniczyć maksymalnie pięć osób. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki wezwał wiernych i duchownych do przestrzegania tej zasady.

Tymczasem wykładowca KUL w telewizji tłumaczy, że Bóg jest „święty w wymiarze jego świętości i człowieczeństwa”. – Podobnie, każdy akt w czasie np. mszy świętej. Bo niektórzy się obawiali, że kapłan który celebruje i jest komunia święta do ust – że kapłan może zarażać. Kapłan ma po pierwsze konsekrowane dłonie. Kapłan po drugie, jako jedyna osoba w zgromadzeniu liturgicznym ma umywane dłonie – mówi na nagraniu ks. Guz.

Duchowny dodaje, że kapłan ma nie tylko umyte ręce w sensie takim, jakiego oczekuje pan minister zdrowia, ale też: – W sensie nadprzyrodzonym, czyli łaski – wyjaśniał ks. Guz. – A zatem żadne udzielanie komunii świętej do ust nie zagraża ani jednemu Polakowi i obywatelowi Rzeczypospolitej Polskiej roznoszeniem jakichkolwiek wirusów – dodał.
Ks. Guz wyjaśnił, że w „akcie świętym” wirusy nie są roznoszone. A jak Polska będzie „bogata Bogiem”, to zwycięży też wirusa.

Wypowiedź księdza jest szeroko komentowana i krytykowana w sieci. Pojawiają się apele, by TV Trwam sprostowała szkodliwy przekaz.

Lidia Jaskuła, rzecznik prasowy KUL: – Według naszej wiedzy ks. prof. T. Guz nie posiada kwalifikacji naukowych, aby wypowiadać się na tematy dotyczące medycznych aspektów epidemii, w szczególności na temat sposobu rozprzestrzeniania się koronawirusa i rozwijania się epidemii – informuje poproszona o komentarz i dodaje: – W związku z ogłoszonym stanem epidemii władze uniwersytetu zobowiązały wszystkich pracowników i studentów – w tym również ks. Guza – do realizacji zaleceń i przepisów wydawanych przez odpowiednie organy i służby, przede wszystkim przez Ministra Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego.

Red. Sławomir Skomra PolskaPress AIP

COMMENTS